Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol
Video-doktor

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - A szem daganatai

A szem daganatai tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

A szemben elég ritkán fordul elő daganatos betegség. Ezek jelentőssége viszont nagy, mert a látást veszélyeztetik. Még a jóindulatú tumorok is okozhatnak komoly problémát, hiszen térfoglalásukkal a szemgolyó egyes részeit elnyomhatják helyükről, és akadályozhatják a működésüket. Mint mindenhol, a szem daganatainak esetében is igaz az, hogy minél korábban kerülnek felfedezésre, annál hamarabb meg lehet kezdeni a szakszerű kezelést, és annál nagyobb az esély a gyógyulásra.

A szemhéjak, illetve a szem elülső részének egyes daganatai kívülről jól láthatók. Ezeket hamarabb észre lehet venni, könnyebb felfedezni. A szem belsejének daganatai kívülről nem láthatók, eleinte nem is okoznak tüneteket, később elhelyezkedésüktől függően különböző működési zavarokat okozhatnak. Kimutatásuk alapos szemészeti vizsgálattal és különböző képalkotó eljárásokkal (pl. ultrahang, röntgen, CT-vizsgálat, vagy érfestéses eljárás) történhet.

Az alábbiakban áttekintjük a szemben előforduló gyakoribb daganat típusokat.

A szemhéjak bőrén olyan daganattípusok fordulnak elő, mint a test bármely más bőrrel fedett területén, elsősorban az arcon. A jóindulatú elváltozások közül leggyakrabban a hemangiómának nevezett érburjánzás jellemző. Ez már születéskor is jelen lehet, vöröses vagy lilás előemelkedésként, de általában 1 éves korra magától elmúlik. Amennyiben ennél tovább is fennáll, akkor fagyasztásos vagy lézeres kezeléssel végleg meggyógyítható. A szemhéjak bőrének rosszindulatú daganata a bazálsejtes rák. Létrejöttében gyakran szerepet játszik a Nap káros UV-sugárzása, ezért fehér bőrű, szabadban sokat tartózkodó emberek fokozottan veszélyeztetettek. A bazálsejtes rák a környező egészséges bőrfelszíntől jól elhatárolható, abból általában kiemelkedik, közepe gyakran besüppedt, itt vérzés, fekély is kialakulhat. Távoli áttétet nem képez, helyben azonban a környezetébe terjedve lassan növekszik.

A kötőhártya szövetéből is kiindulhatnak daganatok. Leggyakoribb közülük a naevus, vagy másnéven anyajegy. A bőr anyajegyeihez hasonlóan itt is barnás színű, a környező egészséges résztől jól elkülönülő, lapos elváltozásról van szó. Ez egy jóindulatú daganat-féleség, amely azonban ritkán rosszindulatúvá is alakulhat. Ciszták és papillómák (ún. szemölcsdaganatok) is kiindulhatnak a kötőhártyából, ezek áttetsző vagy fehér, gömb alakú vagy szabálytalan formájú szövetszaporulatok.

A szemgolyó középső burkát alkotó uvea daganatai is ismeretesek. Jóindulatú ciszták és naevusok előfordulnak a szivárványhártyán, és a hátrébb fekvő területeken egyaránt. A rosszindulatú festékes anyajegy (melanóma) a leggyakoribb fajtája a szemen belüli rosszindulatú daganatoknak, legtöbbször az érhártyát érinti. Az ideghártya leválását okozza, és zöldhályog kialakulásához is vezethet. A szervezet távoli pontjaira (leggyakrabban a májba) áttétet adhat. Ritkán más szervekben kialakult daganatok áttétei is előfordulnak az uveán: pl. tüdő-, bőr- vagy mellrák adhat áttétet erre a területre.

Gyermekekben leggyakrabban az ideghártyából kiinduló retinoblasztóma fordul elő. Magyarországon kb. minden 20.000 gyermekből egyet érint ez a - kezelés nélkül nemcsak a szemet, de az életet is veszélyeztető - betegség. Már a magzati korban, vagy a korai gyermekkorban kifejlődik, elszigetelten jelentkező és öröklött formája is létezik. Utóbbi miatt a retinoblasztómás gyermek szüleit is mindig ki kell vizsgálni. Rosszindulatú daganat-féleség, amely nagyon gyorsan növekszik, idővel az egész szemgolyót kitölti, és a koponyába is beterjedhet. Néha egyszerre mindkét szemet érinti. Általában 1-3 éves korban fedezik fel, sokszor a szülők veszik észre azt, hogy a gyermek egyik szemén, a pupilla területén fekete helyett fehéres vagy sárgás szín látható, illetve a fokozatosan kialakuló kancsalságot.

A könnymirigy jó- vagy rosszindulatú daganatai a felső szemhéj elődomborodását, csüngését, és kettőslátást okozhatnak.

A szemdaganatok kórjóslata mindig függ a daganat szövettani típusától, méretétől, elhelyezkedésétől, a beteg életkorától és általános egészségi állapotától is. Kezelésükben mindezek figyelembe vétele mellett személyre szabott megoldást választ az orvos. Ez állhat az adott daganattól függően gyógyszeres-, sugár- vagy lézerkezelésből, illetve műtéti megoldásból. A cél a daganat teljes eltávolítása, amennyiben lehetséges, a szemgolyó és a látás megtartása mellett. Sajnos néha, előrehaladott daganat esetében csak a teljes szem eltávolításától remélhető a beteg gyógyulása, a daganat kiújulásának vagy áttét képződésének a megakadályozása.

Forrás: egeszseg.origo.hu
Szerző: Dr. Heksch Katalin

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
Kapcsolódó videók
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Olyan kérdésem lenne hogy a fenyö,illetve a tülevelükre vagyok allergiás.A tünet csak a kézen,és a szem alatti részen láthato.Van esetleg valamilyen orvosság,vagy valamilyen hogy ne legyek rá allergiás?Már sok féle gyogyszert,illetve már infuziot kaptam,de mind csak kezdeti tünet mentesités.
Kérdező: Sanyika1976 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Tisztelt Doktor Úr! Egy problémával fordulok Önhöz. Körülbelül 10 éve küszködök aranyér problémával. Jelenleg 34 éves vagyok. 8 évvel ezelőtt megműtöttek belső aranyérrel, miután a 3 gyűrűzésből már az első után rosszul reagált a szervezetem és betrombotizált az ér. A műtét után, melyet a DG-HAL nevű eljárással végeztek, másfél évig bírta (pedig mindent elkövettem annak érdekében, hogy ez ne történjen meg), és újból előjött a probléma, ismét heves vérzéssel. Aztán az évek során csak rosszabb lett a helyzet. Most már 3 éve külső aranyerem is van, nem csak belső. A belső vérzik (nem is akárhogyan...), a külső pedig kitüremkedik. Minden székelés után kijön, viszont annyira érzékeny és fáj, hogy nem tudom visszahelyezni, de ha egy összetekert törölközőre ülök rá, kb 10-15 percre, akkor szépen majdnem 100%-osan visszahúzódik és ekkor ezután a tortúra után indulhat a nap. Ha nem sikerül és nem húzódik vissza, akkor egész nap kint van, nedvedzik, olyan szinten, hogy az alsónadrágomon egy kisebb tenyérnyi nedvesség folt keletkezik. Ilyenkor, ilyen hideg időben ezáltal könnyebben meg is fázik és hát nem utolsó sorban van amikor spontán be is vérzik... A kérdésem a következő lenne. Az nyilvánvaló, hogy ezt az állapotot meg akarom szüntetni és újra olyan életet akarok élni, mint a húszas éveim elején. Ha ezzel a problémával felkeresek egy szakorvost, akkor mire számíthatok? Szeretném végleg rendbe rakatni az "altájamat", és úgy hallottam, hogy a lézeres beavatkozás ezt lehetővé teszi. A kenőcsökben, kúpokban már nem hiszek, hiszen a 10 év alatt volt szerencsém nagyon sok fajtát kipróbálni, minimális sikerrel. Attól tartok viszont, hogy nem fogom "produkálni" a problémát, hiszen a törölközőn való üléstől visszahúzódik és nem észlelhető. Esetleg a belső vizsgálat során ez akkor is látható, ha kint van, meg akkor is ha nincs? Egyébként úgy gondolom, hogy igen, csak egy szakember megerősítésére várok... Köszönöm, hogy elolvasta a levelemet. Várom szíves válaszát! Csaba
Kérdező: Csibi Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
További Tumoros megbetegedések
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!


Flattr this




INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK