Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol
Video-doktor

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Demencia

Demencia tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

A demencia különböző típusai világszerte az idős korral járó leggyakoribb betegségek. A 85 éven felüli emberek egy-harmada szenved demenciában. A leggyakoribb formája az Alzheimer-kór.

A demencia kezdeti stádiumában gyakran jelentkeznek memóriazavarok. Például a páciensnek hirtelen nem jut eszébe egy ismerős neve, akivel az utcán sétálva találkozik, vagy elfelejti, hogy a boltba indult vagy az üzletből a bolti bevásárlókosárral távozik.

Természetes, hogy a mindennapokban elfelejtünk ezt-azt, például nem tudjuk, hogy hol a mobilunk, vagy a kulcsunk, de ez még nem a demencia jele. Ha azonban az ilyesmi egyre gyakrabban fordul elő, azt már nem szabad figyelmen kívül hagyni.

Ha túl sokszor kihagy a memória, az komoly figyelmeztetésnek vehető, és ha ilyenkor időben orvoshoz fordul, akkor idejében megkezdhető a megfelelő terápia. 50 éves kor előtt az Alzheimer-kór szinte sosem fordul elő, 50 és 65 éves kor között is nagyon ritkán, 65 éves kor fölött viszont minden öt évben kétszeresére nő a kockázat. Aki tehát a 65 éves kort betöltötte, és azt veszi észre magán, hogy egyre feledékenyebb, forduljon specialistához, és végeztesse el a standardizált memóriatesztet. Fontos a környezet szerepe, ha tapasztal ilyen tüneteket a családtagjával kapcsolatban, próbálja meg erre felhívni az érintett családtag figyelmét.
Ne késlekedjen!

Sok érintett fél a végleges diagnózistól, ezért egyáltalán nem, vagy csak későn megy orvoshoz.

A feledékenységet hosszú ideig az öregedési folyamat velejárójának tekintették, és a hozzátartozók sokszor elzárkóztak a probléma elől. Ez a betegség azonban a hozzátartozókat is érinti, egyrészt azért, mert az ő segítségükre, támogatásukra, megértésükre nagy szüksége van a betegeknek, másrészt a hozzátartozóknak is meg kell küzdeniük a nehézségekkel, és cseppet sem könnyű elfogadni egy szeretett személy betegségét. A demencia valóban nem gyógyítható, de a betegség súlyosbodása egy jól megválasztott terápiával akár két évvel késleltethető. Minél korábban megvan a diagnózis, és minél hamarabb elkezdik a kezelést, annál tovább élheti a páciens a megszokott életét.

A memória romlása más okokra is visszavezethető, például a depresszióra. Az első jelek észlelésekor, az érintetteknek, illetve a hozzátartozóknak feltétlenül orvosi segítséget kell kérniük.

Forrás: Webbeteg.hu

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
Kapcsolódó videók
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Jó napot! Nagymamám 78 éves és sajnos az utóbbi időben egyre több problémája van. Nem hallja meg a kaputelefont, túl hangosan beszél, így szinte biztos, hogy gond van a hallásával. A másik probléma, hogy gyakran kiszínezi a rég történteket, rosszul emlékszik vissza valamire, gyakran elfelejt dolgokat. Orvoshoz nem akar menni sem a halása, sem a memóriazavara miatt. Kérdésem, hogy erőltessük-e az orvosi vizsgálatot, vagy hagyjuk annyiban? Mennyiben okozhatnak problémát nála a tünetek a későbbiekben?
Kérdező: eniko008 Válaszok száma: 2 db Utolsó válasz: Dr. Lakatos László 2013-02-09 16:16:50
További Pszichiátriai betegségek
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!


Flattr this




INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK