Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol
Video-doktor

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Gyomornyálkahártya-gyulladás (Gastritis)

Gyomornyálkahártya-gyulladás (Gastritis) tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

A gyomornyálkahártya-gyulladás (orvosi nevén gasztritisz) kifejezés nem egyetlen betegséget jelöl, hanem egy olyan tág fogalom, amelybe több különböző állapot tartozik. A gyomor nyálkahártyája tűnhet teljesen épnek amellett, hogy mégis jelen van benne a gyulladás. Ugyanakkor vérbőség és felszínes hámhiány képe is előfordul tényleges gyulladás nélkül. A gyomrot bélelő nyálkahártya gyulladása leggyakrabban ártalmatlan betegség, ami semmilyen panasszal nem jár vagy csak enyhe tüneteket okoz, kezelésre jól gyógyul, és szövődmény sem szokott kialakulni. A tartósan fennálló gyulladás azonban kezelés nélkül néha gyomorfekélyhez, vérzéshez, sőt ritkán rák kialakulásához is vezethet.

Kialakulása, okai

A gyomrot belülről bélelő nyálkahártya nagyon ellenálló, a nyálkahártya gyulladása, károsodása csak a jól felépített védekező rendszer túlterhelése esetén jöhet létre. A nyálkahártya gyulladását kiváltó okok szerint több csoportba sorolják a betegséget.

Az első csoportba olyan típusú folyamatok tartoznak, melyek sokszor nem is járnak a nyálkahártya tényleges gyulladásával, viszont gyakoriak a felszínes hámhiányok. E típusok kialakulásában egyes gyógyszerek tartós szedése, vagy túladagolása játszik gyakran szerepet (elsősorban az ún. nem-szteroid gyulladáscsökkentők, mint pl. az aszpirin járhat ilyen mellékhatással). Túlzott mértékű alkoholfogyasztás, súlyos betegség vagy sérülés, műtét által kiváltott stressz, illetve egyes májbetegségek is vezethetnek a gyomor nyálkahártyájának megbetegedéséhez. Nagyon ritkán egyes fertőzések, sav vagy lúg lenyelése, nagy dózisú röntgenbesugárzás, romlott élelmiszer, vagy mérges gomba fogyasztása is okozhatják a kórképet.

A betegség másik fő típusa az előzőtől eltérően a gyomornyálkahártya tényleges, idülten zajló gyulladásával jár. Legfőbb kiváltó oka egy bizonyos baktérium, az ún. Helicobacter pylori. Ez a kórokozó nagyon széles körben elterjedt. A 30 év fölöttiek legalább 30-50%-a átesett már a fertőzésen, és az életkor növekedésével a fertőzöttség valószínűsége nő. Valószínűleg a kórokozó emberről emberre terjed szennyezett kéz vagy étel útján. A fertőzés heveny szakaszában bizonytalan tüneteket okoz, aztán a gyomornyálkahártya idült gyulladását hozza létre. Kezelés nélkül a fertőzött ember élete végéig hordozhatja a baktériumot, de ez az állapot legtöbbször teljesen tünetmentes és nem jár súlyosabb következményekkel. Az idült gyulladás azonban gyomorfekély létrejöttéhez, és ritka esetben rák kialakulásához is vezethet.

Tünetei, felismerése

A gyomornyálkahártya megbetegedése leggyakrabban tünetmentesen zajlik, de okozhat teltségérzést, étvágytalanságot, gyomorszáj környéki égő érzést, tompa fájdalmat, hányingert illetve hányást is. Ritkán a nyálkahártya hámhiányai kismértékű vérzéssel járhatnak, ami kávézaccra emlékeztető vérhányás vagy fekete széklet formájában jelentkezik.

A tünetek hosszabb fennállása esetén, illetve vérzés jelentkezésekor azonnal orvoshoz kell fordulni. A kivizsgálás részletes kikérdezéssel és alapos vizsgálattal kezdődik, amit általában vér- és székletvizsgálat követ. Legtöbbször a gyomor belsejét bélelő nyálkahártya megtekintésére is szükség van valamilyen eszköz segítségével, mivel a gyulladás csak így különíthető el biztonsággal egyéb, hasonló tüneteket okozó betegségektől, elsősorban gyomorfekélytől. A leggyakrabban alkalmazott módszer a gyomor-tükrözés, melynek során helyi érzéstelenítést követően szájon át egy vékony, hajlékony csövet vezetnek a gyomorba, amelynek segítségével a nyálkahártya állapota megtekinthető. Ilyenkor szövettani mintavételre is lehetőség nyílik, ami a nyálkahártya mélyebb rétegeiben zajló, de a felszínen látható elváltozást nem okozó gyulladásos folyamatok igazolására szolgál. A Helicobacter pylori-fertőzés kimutatására ma már modern, a beteget nem terhelő kilégzési tesztek is léteznek.

Kezelése, megelőzése

A már kialakult betegség kezelése elsősorban nyálkahártyavédő szerek és savkötők, vagy savtermelés gátlók adásából áll. A betegség kialakulásának kockázatát növelő nem-szteroid gyulladáscsökkentő szereket mindig a legkisebb hatékony dózisban kell szedni, és étkezés közben bevenni. Amennyiben ez nem segít, szóba jön a gyógyszer lecserélése vagy elhagyása. Természetesen az ismert kiváltó betegség kezelése is minden esetben szükséges. Amennyiben a Helicobacter pylori-fertőzés beigazolódik (és esetleg fekélybetegség is fennáll már), 10-14 napos, savcsökkentővel és nyálkahártyavédő szerrel kiegészített antibiotikum-kúra segítségével a fertőzés és így a gyulladás is megszüntethető, a további szövődmények kialakulása megelőzhető.

Tudatos, egészséges életmód bevezetésével sokat lehet tenni a gyomor-nyálkahártya megbetegedésének megelőzéséért. Napi több kis étkezés, a fűszeres, zsíros ételek, valamint szénsavas italok kerülése, leszokás a túlzott alkohol-fogyasztásról és a dohányzásról hozzájárulhatnak az egészséges állapot megőrzéséhez. Mint minden gyomor-bélrendszeri (és sok egyéb!) betegség esetén, az egészséges táplálkozáson kívül a rendszeres testmozgás, és a stressz csökkentése itt is segít.

Forrás: egeszseg.origo.hu
Szerző: Dr. Heksch Katalin

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
Kapcsolódó videók
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Tisztelt Doktor nő / Doktor úr! Érdeklődni szeretnék, hogy hüvelykúj zúzódás és ínhüvelygyulladás (kézen) esetén a Ligaflex Manu nevű csukló ortézist szabad-e egyfolytában, éjjel-nappal hordani, vagy be kell iktatni szünetet? Okoz-e a folyamatos hordás izomsorvadást? Tudna-e olyan NSAID-t javasolni, ami gyomor-és nyombél gyulladás esetén is használható? Tudna-e javasolni NSAID helyett más készítményt gyulladáscsökkentésre, kenőcsöt, gélt, vagy pl. MSM kapszulát vagy krémet? Tudna esetleg konkrét készítményt javasolni? Illetve ha megszűnne az ínhüvelygyulladás, milyen eszközt, pántot lehetne használni megelőzésképpen? Röviden összefoglalnám az előzményeket: Kb. 5 hete nehéz tárgy emelése során mindkét kezemet túlerőltettem, és elkezdett fájni a hüvelykújjam és a csuklóm. Azt hittem, hogy majd magától elmúlik, de hétvégére bedagadt a hüvelykujjam. Így vizes ruháztam, majd elmentem a Traumatológiai szakrendelésre, elküldtek röntgenre, a vizsgálat kimutatta tenosynovitist. Begipszelték a kezemet egy hétre, s közben kellett szednem NSAID-t, konkrétan Diclopram 75 mg/20 mg kapszulát 1 hétig. Azért írták ezt a típust, mert alapbetegségem a reflux és hajlamos vagyok gyomor-és nyombél gyulladásra, fájdalomra (további alapbetegségem még a kéthegyű szívbillentyű elégtelenség is). Egy hét után a gipszet levették, a duzzanat megszűnt és mérséklődött a csukló fájdalmam is, de nem szűnt meg teljesen. Összesen 2 hétig voltam táppénzen, tovább már sajnos nem tudtam lenni, mert a munkahelyemről állandóan kerestek. Irodai munkát végzet, sokat kell számítógépet használni. Azt tanácsolta a traumatológus orvos, hogy további fizikai kímélet, használjak csukló ortézist. Kb. 10 nap múlva újra elkezdtem NSAID kúrát, ami 10 napig folytattam, majd abbahagytam, mert már nagyon fájt a hasam a gyógyszertől. Tovább javult az ínhüvelygyulladásom, de még mindig nem teljes a siker, visszatérnek fájdalmak. Használtam Activon extra gélt, amit naponta 3-szor kentem a szükséges helyre. Nem tudom, hogy van-e ettől a géltől hatásosabb készítmény? Mit tanácsol, folytassam tovább az ortézis használatát és legyek türelemmel, várjak még több hónapot, vagy további kezelést igényel a dolog és menjek el más orvoshoz? A szteorid készítményeket szeretném elkerülni, mert szívbillentyű elégtelenségem van, és úgy tudom, hogy ebben az esetben nem tanácsos szteoridot használni. A műtétet is jó lenne elkerülni. Köszönöm előre is a tanácsát! Üdvözlettel: József
Kérdező: József Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Tisztelt Doktor úr/nő! Körülbelül másfél hónapja hasi dikomfortérzést és gyomortáji nyomást tapasztalok, melyek kisebb éhségerzettel és böfögéssel párosulnak. Refluxom van már 6 éve. Ezomeprezolt szedek, jelenleg 80 mg-ot. Mellé Salvus vizet is iszok. Úgy érzem nem javulok, és több mint egy hónapot kellene várnom, hogy bekerüljek a Péterfy kórházba kivizsgálásra. Azt olvastam, hogy az elhúzódó gyomorhurutból alakul ki a rák. A kérdésem az lenne, ez mennyi idő alakul ki? Mennyire veszélyesek a tüneteim? Próbáljak kölcsönt felvenni és elmenni a magánszektorba? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: István
Kérdező: István_76 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Tisztelt Orvosok! Küzdősportolás közben kaptam a bal mellem alá egy ütést, mely akkor még ártalmatlannak tűnt, de pár órával később azon a helyen nagyon erős izomgörcs alakult ki, melyet nem tudok rendesen lenyújtani, vagy masszírozni. Próbáltam már meleg vizes zuhany közben is. Teljesen nyugalmi állapotban nem görcsöl, de a legkisebb feszítésekre, mint például egy egyszerű felülés, vagy oldalra fordulás az ágyon, vagy csak séta komoly fájdalmakkal jár. A megfelelő kalcium és magnézium, valamint folyadékpótlásra figyelni szoktam. Mi ilyenkor a teendő, hova kellene mennem esetleg milyen gyógyszert vagy egyebet kellene alkalmaznom, és hogyan? Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel és köszönettel Tóth Viktor
Kérdező: Viktor328 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Tisztelt Doktor Úr/NŐ! 2005. év óta szinte állandó jelleggel intenzív gyomor panaszaim vannak. Nagyon sokszor voltam már gyomortükrözéses vizsgálaton. Diagnózisaim: K2100 Gastrooesophagealis reflux, oesophagitissel. K2990 Gastroduodenitis k.m.n. 1961. 10 hóban születtem. Egészségesen táplálkozom. Jelenleg Esomeprazol Sandoz 40 mg gyógyszert szedek. Van egy másik problémám is. Súlyosan lefogytam, már 1 éve áll fenn ez az állapot. 52 kg állandó súlyom lecsökkent 42 kg-ra. Nagyon étvágytalan vagyok. Egyébként fájdalmakat érzek a köldököm környékén is. Kérdésem az lenne egyszer, hogy nem lehetséges e az, hogy gyomorfekély megbetegedésem van? És ez a tény okozta a nagy fogyásomat, étvágytalanságomat? Mert hihetetlen, hogy állapotom sosem javul. Szívesen veszek hasznos tanácsokat is betegségemmel kapcsolatosan. A választ előre is köszönöm szépen.
Kérdező: Dittuska Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Tisztelt Doktornő/Úr! A gerincemről készült MRI felvételen a kezelő orvosom a felvétel nagyítása és alapos áttekintése során felfedezett egy kb. 1 cm hosszú, a velő teljes kereszt-metszetén lévő sötét szürke foltot.Percekig nézegette, és csak annyit mondott, "hát ez mi lehet?". Végül a dg-ok közé beírta a radiculopathia-t is.Az iránt érdeklődöm, hogy egy ilyen elváltozás miatt kell-e aggódnom, hogy valami komoly bajt jelent, vagy okoz a későbbiekben /pl.bénulást stb/ van-e indoka esetleges további vizsgálatoknak a folt mibenlétének tisztázására? Egyébként talán SM-es vagyok, de 15 éve megoszlik a szakorvosok véleménye erről, mert az agyamban csak 3 2-3 mm átmérőjű folt van, amiről lehet érrendszeri eredetű is, de az SM sem zárható ki. A VEP és az ENG vizsgálatok demyelinizációra utaló jeleket mutatnak.A fizikásli vizsgálatok és a tünetek is eltérőek az egészségestől. Nagyon fáradékony vagyok, a lábaim gyengék, csak lassan tudok járni bottal ill. járókerettel. Nagyon megnehezíti az életemet az, hogy a legkisebb időjárás- légköri változásra is nagyon érzékeny vagyok. Most, hogy melegszik az idő, állandóan olyan álmosság gyötör, mintha altatásból ébredeznék, nem tudok ébren maradni, egész napokat alszom végig ami pszichésen is megvisel, hiszen nem tudok semmi hasznosat, szükségeset meg-csinálni. Máskor -főleg ha felhők közelednek,vagy elered az eső-, az egész éjszakát ébren töltöm, nem tudok elaludni. Altató nem használ. Nincs olyan gyógyszer ami az agyi vérkeringést serkentené és nem gyötörne az álmosság? A Nootropil nem használ. A vérnyomásom az előírt adagban szedett gyógyszerek mellett rendben van. A kapcsolódó betegségeket nem tudtam mindet bejelölni, de ha szükséges majd megírom!Válaszát előre is köszönöm! Szép napot kívánok! PKJudit
Kérdező: PKJudit Válaszok száma: 2 db Utolsó válasz:
Tisztelt Doktor úr! 33 éves nő vagyok.Megpróbálom röviden leírni a problémámat. 2008-ban voltam gyomor tükrözésen, akkori eredmény ( reflux oesophagitis grad. II , hyperac jelei) számomra érthetően a gyomorsav kikezdte a nyelőcsövemet(ezt mondták). Akkor félévig szedtem controloc 40 mg, évekig nem volt panaszom utána.Tavaly augusztusban édesapám súlyos beteg lett ami nagyon megviselt és ismét visszatértek a panaszok, februárban sajnos elhunyt és azóta nagyon sok teher szakadt rám. Tisztában vagyok vele, hogy a stressztől is lehet gyomor panasz viszont mostanra ismét elviselhetetlen a fájdalom, meg egyéb más tünetek , néha szédülés, a legrosszabb a félelem attól hogy ha bárhova mennem kell nem-e leszek rosszul stb. . eddig a háziorvosom adott ulprix 40mg, de nem volt jó , most egy hete elkezdtem szedni a controloc 40 mg ismét. Rhivotril 0,5mg is szedek felet de már nem minden nap. Elkezdtem actival extra vitamint is szedni.Kérdésem az lenne , hogy Ön szerint javasolt lenne-e visszamennem gyomor tükrözésre vagy várjak hogy hat-e a controloc? Gyakori étkezést azt betartom és mindig keveset, de azt már megfigyeltem, hogy melyik ételtől fáj jobban a gyomrom.Sajnos dohányzom is. Ön szerint okozhatja a stressz is a gyomor panaszokat? Köszönöm mielőbbi válaszát! Üdvözlettel: Brigitta
Kérdező: bigi81 Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: Prof. Dr. Papp János 2014-08-28 07:11:47
Szeretném megkérdezni, hogy az ún. gyomorideg a has melyik részén fáj, hol érezni? Középen vagy oldalt?
Kérdező: driver Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: Dr Kirschner Andras 2013-10-22 11:23:52
Jó napot kívánok! Hetek óta fáj a gyomrom, néha napokig nem jelentkezik, máskor megint előjön. Leginkább étkezés után szoktam érezni. Lehetséges, hogy fekélyem van, vagy ételallergia?
Kérdező: anar007 Válaszok száma: 7 db Utolsó válasz: Dr. Béres Zoltán 2013-01-29 12:26:01
Jó napot kivánok, Van egy nyelőcső és egy gyomor nyálkahártyamirigy gyulladásom, érdeklődni szeretnék, hogy erre milyen gyógyszert javasolnak? Mert sajnos a vizsgálatot megállapító főorvos semmiféle készítményt nem javasolt. Nyeléskor fáj a nyelőcsövem, a gyomrom is üres állapotban jó, mert étkezést követően felpuffadás, gyomorfájás jelentkezik.Továbbá végbélpolipot távolitottak el 35cmnél. 2012.11.22-én sajnos a mai napig nem kaptam szövettani eredményt, ezzel kapcsolatban is érdeklődnék, hogy egy ilyen eredménynek körülbelül mennyi az átfutási ideje.A lent felsorolt gyógyszereket magam próbáltam. Várom válaszukat, Köszönöm.
Kérdező: karancskata Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
További Emésztőrendszeri megbetegedések
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!


Flattr this




INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK