Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol
Video-doktor

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Nyiroködéma

Nyiroködéma tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

Az elmúlt években derült fény arra a tényre, hogy a nyirokkeringés betegségei a lakosság 5-8%-át érintő népbetegségnek számítanak. Manapság egyre több nemzetközi kutatás foglalkozik az orvoslásnak ezzel a - közelmúltig kissé elhanyagolt - területével. A nyirokrendszer megbetegedése folytán létrejövő idült ödéma tartósan kellemetlenséget okozhat a betegnek, és komoly szövődmények kialakulásával fenyeget. Időben felismerve és szakszerűen kezelve az ödémát, jelentősen javítható a beteg egészségi állapota, és ezzel életminősége is.

Kialakulása, okai

A nyirokrendszer egy olyan hálózatot alkot, amely nyirokerekből és nyirokcsomókból áll, és amelynek a szövetekből a nagyobb sejteket és molekulákat tartalmazó folyadék összegyűjtése a feladata. Egészséges esetben az ember szervezetében keringő testnedvek 1-2%-a található a nyirokerekben, ez a folyadék a nyirokcsomókon átszűrődve mintegy megtisztul, majd végül a szívhez közelítve a vénás rendszerbe ömlik. A vénás keringés elégtelensége esetén akár 30%-ra is megemelkedhet a nyirokutakon továbbított folyadék mennyisége, amennyiben viszont a nyirokkeringés akadályozott, pangás alakul ki, aminek következtében fehérjék, sejtek és folyadék lépnek ki a szövetek közötti térbe. Ezt az érhálózaton kívüli kóros folyadékfelhalmozódást nevezik vizenyőnek, vagy orvosi szóval ödémának.

Nyiroködéma akkor keletkezik, ha az ép nyirokrendszer túlterhelődik, illetve amennyiben a nyirokerek károsodnak és nem képesek szállítani az amúgy normális mennyiségű folyadékot. Túlterhelést a vénás keringés túlterheltsége (pl. mélyvénás trombózis utáni állapot), továbbá egyes gyulladásos megbetegedések (pl. a bőr orbáncos, gombás, gennyes fertőzései) hozhatnak létre. A nyirokerek károsodása öröklött fejlődési rendellenesség, vagy szerzett károsodás következménye lehet. Az öröklött nyiroködémának csecsemőkorban, illetve serdülőkorban jelentkező változata ismert, mindkét esetben az alsó végtagi nyirokerek fejlődése tér el az egészségestől. A szerzett formákat sérülés, (pl. tumor miatti nyirokcsomó-elvávolítás vagy sugárkezelés során, esetleg műtéti szövődményként), vagy külső összenyomás okozhatja (pl. akár a nyirokrendszert, akár más szerveket érintő daganat miatt). Hazánkban nagyon ritka, a trópusi országokban elterjedt a filariázis nevű, nyirokutakat megtámadó féreg-fertőzés.

Tünetei, felismerése

A nyirokerekből kilépő folyadék jellemzően a szervezet olyan részein halmozódik fel, ahol laza szövetek találhatók. Tipikusan ilyen a kéz- illetve lábhát területe. A vizenyő ezeken a helyeken a bőr alatti puha, fájdalmatlan duzzanatként tapintható. Jellegzetessége, hogy az ujjbenyomatot megtartja. Általában az ujjak is duzzadtak, tövükben - a csecsemők kezére emlékeztető - mély redő található. Minél nagyobb mennyiségű a kóros folyadékgyülem, és minél régebb óta áll fenn, annál szembetűnőbb az egész végtag megvastagodása.

A vizenyő következtében az ödémás területen gyakran alakul ki a nyirokrendszer és a környező, bőr alatti kötőszövetek másodlagos gyulladása. Ilyenkor a bőr meleg, vörös, a gyulladt nyirokér fájdalmas kötegként tapintható, a betegnek hőemelkedése vagy láza van. Az ismétlődő gyulladások hosszú távon az ödémás terület megkeményedéséhez valamint a fölötte lévő bőr fokozatos megvastagodásához vezetnek. További szövődmények lehetnek az ödémás területen az ismétlődő orbáncos és más fertőző bőrbetegségek, továbbá ekcéma, sőt rosszindulatú daganatok kialakulása is előfordul.

A nyiroködéma felismerése nem okoz gondot az orvosnak, egyszerű megtekintéssel, tapintással megállapítható a kórisme. Eszközös vizsgálatra (nyirokérfestés, vagy izotópos nyirokkeringés vizsgálat) csak nagyon ritkán - a pontos kiváltó ok tisztázása érdekében - kerül sor.

Kezelése, megelőzése

Nyiroködéma esetén sikeres kezelés csak több terápiás módszer kombinált alkalmazásától várható, amit kizárólag kórházi osztályon lehet biztosítani. Rugalmas pólya (fásli) vagy gyógyharisnya viselése, a végtagok törzs felé irányuló masszázsa (más szóval nyirokdrenázs, amely gyógytornász segítségével kézzel, vagy speciálisan erre szolgáló, géppel felfújt mandzsettával végezhető), tornagyakorlatok végzése valamint a láb felpolcolása jelentik a már létrejött nyiroködéma kezelésének alapját. Kiegészítésként vénás keringésjavító és más ödéma-csökkentő gyógyszerek adása, bőrgyógyászati kezelés és helyes étrend kialakítása javasolt. Nyiroködémához kapcsoltan kialakuló másodlagos gyulladás esetén antibiotikum adására van szükség. A betegnek otthonában folytatnia kell a fásli vagy gyógyharisnya viselését (ezeket az orvos pontos méretvétel után egyénre szabottan írja fel receptre), és a kórházban betanult gyógytornát rendszeresen el kell végeznie.

Idült nyiroködéma esetén rendszeres orvosi ellenőrzésre van szükség, és a betegség súlyosbodása vagy szövődmény fellépése miatt időnként a kórházi kezelés megismétlésére kerülhet sor.

Nagy hangsúlyt kell fektetni az ödéma kialakulásának megelőzésére, mivel nem áll rendelkezésre olyan kezelési mód, amely teljes, végleges gyógyulást eredményezne. Az ödéma létrejöttének megakadályozását a kiváltó okok megelőzésével, vagy korai, szakszerű kezelésükkel lehet elérni. Kiemelt szerepe van a nyirokkeringés szempontjából is a megfelelő vénás keringés fenntartásának vagy visszaállításának. Normális testsúly, rendszeres testmozgás, vénás torna végzése jelentősen hozzájárulnak az egészséges vénás- és ezáltal az ép nyirokkeringés megóvásához.

Forrás: egeszseg.origo.hu
Szerző: Dr. Heksch Katalin

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
Kapcsolódó videók
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Jo estet. 26 eves eletvudam mozgekony lany vagyok. Tornaztam trambulin tornat 5 hobapig heti 2x alkalommal. Mar akkor ereztem h fajtak a terdeim es neha erotlen volt a lavam. Utana Kulfoldon dolgoztam 5 honapot. Allo munkat vegeztem egy uzletben. Masfel honap utan nagyon kezdtek fajni a labaim. Elore gyengeseget ereztem, vagyis hogy kifaradtak nagyon. Ott voltam dokinal. Keszitettek verkepet,ott minden tokeletes. gyulladas nincs a szervezetemben. Voltam gyogymasszornel az segitett de meg mindig faj :( Most nem dolgozom ithon vagyok. Viszont ugyan ugy fajnak a labaim. Voltam ortoped orvosnal o azt mondta h a terdkalacsnal nincs kenoanyag. H bizosabb legyek ezen a heten elmegyek megegyhez. Maszirozasra is ujra kezdek jarni mert nem voltam masfel honapja. Mar reggel is faj a labam ahogy raallok. Ejszaka nem faj. Viszont reggeltil estig faj , es nyomo erzest erzek a terdemnel , es a cimbomtol faj :( Koszonom a segitsegeket.
Kérdező: Benő Anna Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: Dr. Andrássy Ilona 2017-11-20 19:09:12
9 hónappal ezelőtt egy 3 mm nagyságú nyirokcsomó jelent meg a nyakam oldalán, melyet a terület fájdalmassága kísért. A nyirokcsomó egyébként nem érzékeny. A fájdalom elmúlása után a nagysága nem változott, közben semmilyen egyéb tünetem nem volt. Ultrahang reaktív nyirokcsomót mutatott, pajzsmirigy is rendben volt, vérvétel sem mutatott eltérést. Azóta havonta kb. 1-3 új nyirokcsomót észlelek magamon, melyek kialakulását a jellegzetes fájdalom kísér mely pár nap alatt megszűnik. Jelenleg áll alatt, fül előtt, fül alatt, ágyékban, hónaljban, kulcscsont környékén, tarkón tapinthatóak a nyirokcsomóim. Méretük nem változik, nem tűnnek el, nem fájdalmasak és egyik sem nagyobb 1cm-nél. Szerológiai leleteim negatívak, AIDS teszt negatív, fül-orr gégész vizsgált, ő sem talált semmit, fogászati ellenőrzés negatív. Citológia eredményeim jövő héten jönnek meg, de a vizsgáló orvos meg volt róla győződve, hogy nincs bennük kóros elváltozás, hiszen rugalmasak, elmozdíthatóak, nincsenek a bőrrel összekapaszkodva, orsó alakúak a nyakiak, és borsó alakúak a lágyékiak. Kérdésem az lenne, hogy kihez lehet ezzel a problémával fordulni, illetve milyen betegségek jele lehet ez a tünet. Sajnos nem nyugtat meg az, hogy kizárunk pár dolgot, én konkrétan szeretném tudni, hogy miért nagyobbodnak meg a nyirokcsomóim, mert a folyamat láthatóan nem állt meg, hiszen az elmúlt 2 hétben is keletkeztek új csomók, a legrégebbi pedig már 9 hónapos. Nincs macskám, nincs gyerekem, nem voltam beteg az elmúlt 9 hónapban. Köszönöm válaszát!
Kérdező: Nadi84 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
2014 augusztusában egy kibontott, 50 éves ajtóból lehulló fadarab megszúrta a bal kézfejemet, nem vérzett, csak egy mélyedést okozott a bőrfelületemen. A sérülés környezetében, 2-3 cm átmérőjű felületen a bőr kipirosodott, a közepe nem gyógyult, az ott keletkező, szilárd varasodást időnként kipiszkáltam. Ez így zajlott cca. másfél hónapig, mikor aloe vera levéllel két éjszaka lekötöttem, hátha az meggyógyítja. Az aloe vera a sebet gyakorlatilag két nap alatt begyógyította. A harmadik napon éjszaka, a bal hónalji nyirokcsomóim elkezdtek fájni, ami nagyon meglepett, megijesztett, mivel hasonló sem történt még eddig velem. A nyirokcsomók egyre fájdalmasabbak lettek, az egész hónaljam bedagadt, a lázam 38,5 °C körül volt (a láz 1,5-2 hétig megmaradt). Ez pár napig így maradt, mert hétvége következett, és csak hétfőn tudtam orvoshoz menni. Ott antibiotikumot írtak fel, aminek hatására néhány nap alatt a hónaljam vizenyős, dagadt állapota megszűnt, viszont a nyirokcsomók továbbra is fájdalmasak voltak, és méretük is nagy lett (1 db 4,5 cm-es, és 2 db 1 cm-es), begyulladt a kézfejemtől a hónaljamig futó nyirokvezeték, mely a teljes hosszán fájdalmas volt, továbbá a gyulladástól megrövidült, a karom mozgásszabadságát nagymértékben csökkentve. A nyirokcsomók begyulladása után másfél héttel a kézfejemet megműtötték, a sérülés helyét felnyitották, de nem találtak semmit, a metszést nem varrták, hagyták szabadon begyógyulni, hogy ha mégis van benne valami, szervezet ki tudja dolgozni. A seb tökéletesen begyógyult. Belgyógyászatot, hematológiát jártam hetekig, Debrecenben a szakmájukban a legjobb orvosok próbáltak segíteni, de a nyirokcsomók gyulladásának okára nem tudtak rájönni, mivel a nagyon alapos, többszöri vérvizsgálat minden eredménye (vírusszerológia, tumor, leukémia, autoimmun...) negatív volt, minden érték normális. A nyirokcsomó begyulladása után két hétig lázam volt, majd másfél hónapig hőemelkedésem. Mivel minden vizsgálat (kivéve az ultrahangot, amely reaktív nyirokcsomó megnagyobbodást állapított meg) negatív volt, az orvosok semmilyen gyógyszert nem tudtak számomra adni. Karácsony előtt megszűnt az esti hőemelkedésem (minden nap, néhány órára felment a testhőmérsékletem 37,4-37,6 °C-ra), január első napjaiban megszűnt a kézfejemtől a hónaljamig futó nyirokvezeték érzékenysége, a karomat már teljesen fel tudom emelni, nem korlátozza a rövidült nyirokvezeték. A nyirokcsomók nagysága nem változott, kb. két hete (január vége) begyulladt a sorban a következő nyirokcsomó, amely érzékenysége, fájdalmassága, gyulladása egy bő hét alatt tulajdonképpen megszűnt, de marad a borsónyi nagysága. Jelenleg az orvosok PET-CT-t javasolnak, amellyel azt vizsgálják, hogy a felsőtestemben, nem látható, nem tapintható nyirokcsomó duzzanat van-e, ill. a legnagyobb nyirokcsomóból szövetmintát kívánnak venni, a duzzanat okának vizsgálatára. Végső esetben a nyirokcsomók eltávolítását ajánlják. Egyébként 50 éves vagyok, rendszeresen sportolok (futok), semmilyen közérzeti problémát (indokolatlan fáradtság, étvágytalanság, fogyás, stb.) nem tapasztalok, egyedüli panaszom a hónalji nyirokcsomók állapotából ered. Az orvosaimat, és engem is aggaszt a fent leírt probléma, a negatív diagnosztikai eredmények következtében senki nem tud mondani semmit, én viszont sem rövid, sem hosszú távon nem szeretnék ebből nagyobb bajt. Kérdésem, hogy van-e ötletük? Továbbá szükségem lenne a magyarországi legjobb nyirokrendszer-specialista nevére, elérhetőségére. Segítségüket előre is köszönöm!
Kérdező: Szegedi Sándor Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Azt szeretném megkérdezni, hogy nyirokkeringéssel kapcsolatosan milyen orvos tudna segíteni, kihez tudnék fordulni? Milyen vizsgálat szükséges ehhez? Debrecenben van erre alkalmas szakember? Köszönöm előre is válaszát!
Kérdező: korni19 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Jó napot! A menstruáció alatt és néhány nappal előtte egy ideje állandóan fájdalmat érzek a bal hónaljamban. Amikor odanyúlok sokszor érzek is egy nagyobb csomót. Viszont ahogy elmúlik a menstruáció a csomó is visszahúzódik. Lehetséges, hogy csak a menstruáció okozza?
Kérdező: eniko008 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Jó napot! Előfordulhat gyulladt fogtól megnagyobbodott nyaki nyirokcsomó? 3 hete húzták ki a bal hátsó fogamat ami gyulladt volt és ciszta is volt rajta.
Kérdező: anar007 Válaszok száma: 6 db Utolsó válasz: Dr. Győrfi Adrienne 2013-01-30 12:30:44
További Szív- és érrendszeri betegségek
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!


Flattr this




INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK