Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol
Video-doktor

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Végbél- és végbélnyílás tályog

Végbél- és végbélnyílás tályog tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

Orvosi név:
Anorectalis abscessus
BNO kód:
K61
A betegség lényege:
A végbélnyílás bőrén vagy a végbél nyálkahártyáján kialakuló tályog.
A betegség oka:
A betegség leggyakrabban a végbél záróizmának a környékén található mirigyek fertőződésének révén keletkezik. A fertőzést többnyire a normálisan a bélben és a bőrön lévő baktériumok idézik elő. Ritkán bélgyulladás kapcsán alakul ki.
A betegség tünetei:
A végbéltájékon fájdalom, duzzanat, székeléskor érzékenység jelentkezik. A tályog kialakulhat a végbélnyílás hámja alatt, a záróizomzat szövetében és a végbél körüli szövetekben, valamint megjelenhet a végbélnyíláson kívül is. A széklet gennyes lehet. A székelési panaszok miatt a beteg visszatartja a székletet, székrekedés alakulhat ki.
Elvégezhető vizsgálatok:
Az orvos a kórtörténet felvétele és a betegvizsgálat mellett végbéltükrözést csinálhat. A tályogban lévő kórokozót kitenyésztetheti.
A betegség várható kezelése:
Minél előbb sebészileg kell az elváltozást eltávolítani. A műtét során az esetlegesen előforduló sipolyt is eltávolítják. Szükség esetén antibiotikumot ad.
Javaslatok:
A problémát ne szégyellje, forduljon vele orvoshoz. A végbéltájék tökéletesen tisztántartása segíthet a betegség meglőzésében. A panaszok enyhítésére ajánlott a széklet szabályozása, a túl kemény széklet lazítása. Javasolt a rendszeresség kialakítása a székelés időpontjának a tekintetében. Jó hatású lehet a kamillás ülőfürdő is.
A betegség várható lefolyása:
A panaszok a sebészi beavatkozást követően megszűnnek. Bizonyos esetekben a betegség kiiújulhat.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
Alsó gasztrointesztinális tükrözés (Anoszkópia)
Kórokozók kimutatása és tenyésztése

Forrás: med-courier.com

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
Kapcsolódó videók
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Tisztelt Doktor Úr! Idén februárban volt a harmadik végbélsipoly műtétem. Ez alkalommal egy csövet helyeztek be, amin keresztül folyamatosan mosni kellett a járatot. 3 hét után kivették ezt a csövet, de a helye még 1 hét után is megvan és nem húzódott össze, illetve kevés váladék ürül belőle. Kérdésem az lenne, hogy ez normális? Mennyi idő kell, hogy teljesen összehúzódjon a cső után maradt járat? Válaszát előre is köszönöm!
Kérdező: segitség001 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Tisztelt Doktor Nő/ Doktor Úr! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Kb. 4 hónapja végbéltályogot diagnosztizáltak páromnál, amit azonnal felvágtak. A felvágott seb mellett egy helyen kicsit váladékkal teli hólyag alakult ki, amit - mint egy pattanás - ki lehetett nyomni. Ez többször is megtörtént, így visszamentünk a kezelő orvoshoz, aki néhány napon belül megműtötte (gumicsíkot fűzött be). Azt mondta, hogy ennek most hetekig, hónapokig így kell lennie, amíg el nem múlik a váladékozás. A műtét után 1-2 héttel ismét a nyitott seb mellett kijött egy váladékkal teli kis hólyag, amiből nyomásra a seb felé kijött a váladék. Ekkor kezdtük el a sebet ezüst kolloiddal kezelni. Innentől kezdve a seb szépen és látványosan gyógyult. A következő két hónapban nem volt probléma. Alig váladékozott, napi 1-2 csepp jött. Pár napja azonban egy vérrel teli hólyag jelent meg (ott ahol korábban is a kis plusz hólyag jelentkezett), ami nyomásra a seb felé tisztult. Estére el is múlott. Ekkor azt gondoltuk, hogy "rágyógyulhatott" a seb a gumicsíkra és sportolás hatására vagy a gumicsík elmozdulására felsérthette a szöveteket. Mivel hamar elmúlt, kezdtünk megnyugodni. Két napig úgy tűnt minden rendbe jön. Felhívtuk az orvost, kb. 3 hétre kaptunk időpontot, hogy ránézzen. Azonban most 2 nap múlva feltelt sárgás váladékkal, ami a nap folyamán ki is fakadt. Azóta is pici dudor maradt a helyén egy tűhegynyi lyukkal. A befűzött gumi csomója pont ezt a területet ér el. Lehet, hogy a folyamatos dörzsölés okozza ennek a területnek az időnkénti belobbanását? Ha két hónapig minden rendben volt, most miért jön ki megint a seb mellett a kis hólyag? Miért nem ott jön ki a genny, ahol kellene? Lehet, hogy túlságosan összeszűkült már a járat és nem tud a váladék megfelelően távozni a gumicsík mellett? A zsinórt azóta naponta mozgatjuk, de ennek ellenére aggaszt, hogy még mindig ott van a kis dudor a műtött seb mellett és félünk, hogy ismételten fel fog telni váladékkal. Az normális, hogy ilyenkor hónapokig nem kell visszamenni kontrollra? Olvastam, hogy valakinek az efféle sipoly műtét után már napokkal, hetekkel húztak rajta. A mi orvosunk azt mondta, hogy lehet, hogy nem is fogja húzni a gumit, hanem így marad amíg elmúlik a váladékozás és akkor kiveszi a zsinórt, de az is lehet, hogy fog húzni rajta. A műtétkor nem tudta megállapítani, hogy érintett-e a záróizom. Tényleg ennyi a teendőnk, hogy várjunk míg el nem múlik a váladékozás? (3 hónapja várunk...) Nagyon elkeserítő. Előre is nagyon köszönöm válaszát!
Kérdező: fontana84 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Tisztelt Doktor Úr, Immáron 3. éve küszködök a végbél tájéki dolgokkal. Először egy végbélrepedésem volt(2013 aug), majd egy perianális tályog(2015 aug) (a záróizmon), majd ez tovább terjedt a mellékherére(2015 aug) ahol mégegy tályog alakult ki. Ezekután visszamaradt egy fisztula, a gázok jóformán csak ezen keresztül távoznak az anus helyett, ami felettébb kellemetlen. Mostanában(2016 Jun) egy újabb tályog is kialakult - amely magától elmúlt "hála" a fisztula nyílásnak. Jelenleg minden(!) gáz ezen a fisztulan át távozik, mellé nyálkás-fehéres-sárgás folyadék ürül belőle. Szeretnék megszabadulni ettől, de sajnos eddig nem volt sok sikerem még az orvosok hozzáállásában sem... Sokan azt javasolták, hogy hagyjam így, mert több a kockázat a műtéttel mint amit az egésszel nyerhetünk. Ön szerint milyen lehetőségeim vannak ? Az én meglátásom szerint a végbélrepedésem soha nem gyógyult meg. A műtéttől tartok egy kicsit, mivel mint említettem, nagyon sok orvos azt mondta, hogy "nem éri meg".
Kérdező: LippaiFerenc Válaszok száma: 3 db Utolsó válasz: Dr. Bánfalvi Péter 2016-06-13 10:34:23
Jó napot! Édesapámnak régóta aranyere van, néhány éve néha nekem is vérzik, viszket és fáj székletürítéskor. Mamámnak végbélrákja volt. Kérdésem, indokolt lenne-e elmenni tükrözésre? Még nem voltam vele orvosnál, mert nagyon félek, hogy fájni fog. Régebben sperti krémmel kezeltem magam, majd zöld teát kezdtem inni és elmúlt az állandó székrekedés, így az aranyérszerű tünetek is. Mostanában csak ritkán jön elő, de aggódom, mert úgy tudom, lehet örökölni a rákhajlamot.
Kérdező: eniko008 Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz:
Jó napot! 30 éves nő vagyok. Nemrég a végbélnyílásomnál felfedeztem egy kis dudort, alul és felül is olyan mint egy kis bőrdarabka. Sohasem volt aranyerem, nem voltak székrekedési gondjaim sem. Mi lehet akkor az a dudor?
Kérdező: eniko008 Válaszok száma: 3 db Utolsó válasz: Dr.Jánky György 2013-03-12 18:26:53
További Emésztőrendszeri megbetegedések
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!


Flattr this




INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK