Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol
Video-doktor

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Miért szeretjük a bazsalikomot?
2015. március 03. 19:46

gyógyhatás, bazsalikom

Miért szeretjük a bazsalikomot?
A bazsalikom egy nagyon izgalmas ízvilágú és összetéveszthetetlen illatú fűszernövény, amiről rögtön az olasz konyha remekei juthatnak az eszünkbe. De gondoltad volna, hogy Indiából származik? Érdekességek, gyógyhatás, konyhai tippek és pesto recept a cikkben!
Miért szeretjük a bazsalikomot?

Honnan jött a bazsalikom?

E csodásan illatozó gyógy- és fűszernövény Indiából származik, ahol már több mint 5000 évvel ezelőtt is termesztették. Évszázadokkal ezelőtt került Európába azoknak a szerzeteseknek köszönhetően, akik Ázsiából indultak útnak, és a Közel-Keleten keresztül jutottak el az Óvilágba.

A bazsalikomot manapság a mérsékelt égöv területén szinte mindenhol termesztik, és fűszeres ételeket ízesítenek vele, különösen a földközi-tengeri térség konyháin: többek között levesekhez, pizzákhoz, salátákhoz és húsos ételekhez használják. Nélküle az olasz konyhát különösen nehéz volna elképzelni. A bazsalikom nemcsak javítja az ételek zamatát, hanem egyúttal segíti az emésztést is.

Ezt a jelentéktelen külsejű növényt rendkívül nagy becsben tartották az elmúlt évszázadokban, a hiedelem szerint ugyanis megtisztította a lelket, és gyógyította a maláriát. Manapság tudjuk, hogy a bazsalikom elsősorban étvágygerjesztő, nyugtató, valamint görcsoldó hatású. Éppen ezért gyomor- és emésztési panaszokra, teltségérzet és felfúvódás esetén használják.

A bazsalikom gyógyhatása

Nyugtató hatása miatt a bazsalikomot többek között felfúvódásra, gyomorrontásra, stresszoldásra és álmatlanságra alkalmazzák. fokozza az étvágyat, segíti az emésztést és az epefolyadék kiválasztódását. Enyhén csípős aromája fokozza a nyáltermelést, s ennek köszönhetően az étel hatékonyabban bomlik le.

A növény gyógyító hatása elsősorban a benne található illóolajnak tulajdonítható, melynek fő összetevői az esztragol és a linalool. A bazsalikom nemcsak megnyugtat, de nátha esetén ingerli az orr szőreit, ami elősegíti a többletváladék és ezzel együtt az ártalmas mikroorganizmusok kiürülését a szervezetből.

Egyetlen háztartásból sem hiányozhat a cserepes bazsalikom. A növény nemcsak tisztítja a levegőt, de előzi a kellemetlenkedő legyeket és szúnyogokat is, amelyek nem állhatják a bazsalikom borsos, fűszeres illatát.

Étvágytalanság javítására és a lázas test hűtésére bazsalikommagból készített italt javasol a népi gyógyászat. 2,5 dl szénsavmentes ásványvízbe vagy más italba szórjunk 1 evőkanálnyi bazsalikommagot, és hagyjuk duzzadni fél óráig. Ezt a frissítő hatású finom italt főként Keleten fogyasztják. Lehetőség szerint használjunk ökológiai vagy saját termesztésből való magokat (erre a célra alkalmasak az elnyílt virágok magvai), mivel a kereskedelmi forgalomban kapható bazsalikommagokat gyakran kezelik különféle vegyszerekkel.

Konyhai tippek a bazsalikomhoz

  • A bazsalikom különféle fajtái léteznek, amelyek alakjukat és zamatukat tekintve is változatosak: ilyen a nagy levelű bazsalikom, a különleges illata és visszafogott íze okán elismert kis levelű bazsalikom, valamint a ritkább bíbor változat.
  • A szupermarketekben kapható cserepes növényt tovább szaporíthatjuk - elég átültetni egy nagyobb cserépbe.
  • A friss bazsalikomleveleket rövid ideig hűtőben is tárolhatjuk légmentesen záródó műanyag tasakban vagy zárt üvegben, olívaolajjal borítva.
  • A bazsalikomleveleket le is fagyaszthatjuk, ha előzőleg robotgépben vagy mozsárban pépesítettük. ezután adagoljuk a jégkockatartó mélyedéseibe, és töltsük fel egy kevés vízzel.
  • A szárított bazsalikomot tároljuk jól záródó üvegedényben, szobahőmérsékleten, sötét helyen.
  • A friss leveleket közvetlenül tálalás előtt adjuk hozzá az ételhez. A bazsalikom szegfűszegre emlékeztető aromája kiválóan egészíti ki a paradicsomot, a rizses ételeket, a cukkinit, a babot és a gombát.
  • A friss bazsalikom fűszeres aromájú, ezért kellemes alternatívát nyújthat mindazoknak, akik nem szeretik a csípős fűszereket, mint amilyen a bors vagy az őrölt paprika. Használatával a sófogyasztás is csökkenthető.
  • Ha szeretnéd a konyhakertedben fűszernövényként tartani, akkor itt és itt tájékozódhatsz a bazsalikomról.

Bazsalikomos receptek

Olasz pesztó

1 nagy csokor bazsalikom, 5 dkg fenyőmag, 2 gerezd fokhagyma, 5 dkg reszelt pecorino sajt, 2 dkg reszelt parmezán, 6-8 kiskanál olívaolaj, só, fekete bors

  1. A fenyőmagot száraz serpenyőben pirítsuk meg, majd hagyjuk kihűlni.
  2. A fokhagymagerezdeket tisztítsuk meg és vágjuk ketté. A bazsalikomot öblítsük le, rázzuk le róla a vizet, és durván aprítsuk fel.
  3. Az összes hozzávalót szórjuk bele a robotgépbe, és turmixoljuk össze. Ízesítsük sóval és borssal. Főtt tésztához tálaljuk.

Bazsalikombor

A bazsalikomból készült bor átmelegíti a testet, és javítja az emésztést. 7 dl fehérborhoz adjunk 3 dkg bazsalikomlevelet. Hagyjuk ázni 24 órán át, majd szűrjük le.

Forrás: http://proaktivdirekt.com/magazin/cikk/miert-szeretjuk-a-bazsalikomot
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!


Flattr this

További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK