Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Bányászaszály (horogféreg fertőzés - Ancylostoma)

Bányászaszály (horogféreg fertőzés - Ancylostoma) tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

Orvosi név:
Ancylostomiasis (Ancylostoma duodenale fertőzés)
BNO kód:
B7600
A betegség lényege:
A betegség, egy horogféreg okozta fertőzés. A betegség széles körben elterjedt a csapadékos trópusi, szubtrópusi területeken, főleg Távol-Keleten, Kínában, Indiában és a mediterrán területeken, és ritka az olyan vidéken ahol kevés a csapadék (1000mm-nél kevesebb). A fertőzés a világ lakosságának közel 25%-át érinti. Magyarországon 1988-ban 64 megbetegedést jelentettek. A nőstény által termelt peték a széklettel távoznak. A peték éréséhez meleg, nedves talaj szükséges. A kifejlett lárvák órákig vagy 1 hétig fertőzőképesek. A fertőzés során a lárvák a bőrön keresztül hatolnak be a szervezetbe (vagy az ételbe, vízbe került lárvák lenyelésével), majd a vérárammal bejutnak a tüdő kiserekbe, majd a légző felületre. A hörgők csillóborítása felfelé sodorja a lárvákat, amik a szájba, majd lenyelve a bélbe kerülnek, és itt fejlődnek ivaréretté.
A betegség oka:
A betegséget, egy horogféreg fertőzés (Ancylostoma duodenale) okozza. Az ivarérett férgek 1cm hosszúak. A kifejlett féreg 1 évig él. Az emberek bőrön keresztül vagy az ételbe, vízbe került lárvák lenyelésével fertőződnek.
A betegség tünetei:
Ha a lárva bőrön át behatolt, ezt követik az első tünetek: viszkető bőrelváltozás (kiemelkedés, hólyagcsa) alakul ki. A bőr vakarása további fertőzéshez vezet. A tüdőbe eljutott lárvák száraz köhögést, asztmás, sípoló légzést, fulladást, és véres köpetet, hőemelkedést okozhatnak. A betegség kezdetét követő 2 vagy több héttel a férgek eljuthatnak a vékonybélbe, ekkor a betegek egy része panaszmentes, de súlyos esetben étvágytalanná válnak, hasmenés bizonytalan hasi fájdalom, gyengeség, sápadtság szokatlan ételek utáni vágy, és szívelégtelenség (fulladás, alsóvégtag megduzzadása) alakulhat ki.
Elvégezhető vizsgálatok:
Az orvos a beteg panaszai meghallgatása, és vizsgálatán kívül vér-, széklet-, röntgen vizsgálatot végeztethet.
A betegség várható kezelése:
A betegeknek féreg ellenes gyógyszert adnak, a kezelést általában két hetes időközönként ismételni kell. A betegeknek vérszegénység esetén vas tartalmú gyógyszert adhatnak (súlyos vérszegénység esetén esetleg vér adására is sor kerülhet). Szükség lehet magas fehérje és vitamin tartalmú ételek adására, amit a vérszegénység megszűnése után is folytatni kell legalább 3 hónapig.
Javaslatok:
A megelőzésben fontos az ételek alapos főzése és a víz fertőtlenítése.
A betegség várható lefolyása:
Az enyhe esetek, a fenti kezelések mellett teljes gyógyulást eredményez, de előrehaladott fertőzéseknél a kilátások nem ilyen kedvezőek.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
Egyes férgek petéinek kimutatása (anusra ragasztócsík)
Rtg (Röntgen vizsgálat)
Széklettenyésztés
Vérvétel

Forrás: med-courier.com

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
hosszanti repedés van fájdalmas a pisilés aha hátra húzom és a szex is és sajnos nincs tb sem meg pénzem se hogy magán rendelésre menjek lehet tűzoltás képen valami kenőcsel enyhíteni ?? várom válaszát
Kérdező: kematox Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
További Felnőttkori fertőző betegségek
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!






INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK