Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Agylágyulás

Agylágyulás tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

Orvosi név:
Infarctus cerebri
BNO kód:
I63
A betegség lényege:
A betegség lényege az agy állományában keletkezett lágyulás, melyet az agyat ellátó fő verőér trombózisos (helyben keletkezett érrög), vagy embóliás (leszakadt érrög) elzáródása okoz. A lágyulás az agy különböző területein jelentkezhet, ennek megfelelően alakulnak ki a tünetek.
A betegség oka:
A betegségre hajlamosít a magas vérnyomás, cukorbetegség, magas vérzsírértékek, dohányzás, túlzott alkohol fogyasztás, szívbetegség, AIDS, kábítószer fogyasztás. Családi halmozódás is megfigyelhető.
A betegség tünetei:
A tünetek gyakran hirtelen alakulnak ki. Az érintett agyterülettől függően mások a panaszok. A beteg észlelhet hirtelen rövid ideig tartó egyoldali látás vesztést, fél oldali végtag gyengeséget, vagy -bénulást, előfordul féloldali érzészavar. Zavartság, aluszékonyság, esetleg kóma alakulhat ki. Jelentkezhet beszéd nehezítettség, megváltozhat a viselkedés, a bénult végtagban ritkán fájdalom-érzés léphet fel, szédülés, émelygés is jelentkezhet.
Elvégezhető vizsgálatok:
Az orvosi vizsgálaton kívül vér-, szemészeti-, liquor-, és koponya CT (számítógéppel vezérelt röntgen) vizsgálatra kerülhet sor.
A betegség várható kezelése:
A betegek kezelése során alkalmazhatnak gyógyszeres, infúziós kezelést. Egyes esetekben véralvadásgátló kezelést alkalmaznak. A betegek mozgatásában gyógytornász nyújthat segítséget. A betegek egy részénél bot vagy járókeret szükséges a járáshoz.
Javaslatok:
A dohányzás és az alkohol fogyasztás rontja az állapotot, ezért tilos. A magas vérnyomás elleni gyógyszereket rendszeresen kell szedni. A gyógytornász által előírt torna végzése, a merev végtagok megfelelő mozgatása, a felfekvések elkerülése az otthoni ápolás során is igen fontos. Gondoskodni kell arról, hogy a betegnek rendszeresen legyen széklete, vizelete, ezek hiányában orvoshoz kell fordulni. Újonnan megjelenő nyelészavar vagy a tünetek romlása esetén is orvoshoz kell fordulni. Félrenyelő beteg hagyományos módon nem etethető. Az artikuláció (kiejtés) zavarának javításában logopédus nyújthat segítséget. Ha véralvadásgátló kezelésben részesül a beteg, akkor vérzékennyé válhat, ezért ennek a gyógyszernek az adagját nagyon pontosan kell beállítani, rendszeresen ellenőrizni kell, és bármilyen egyéb gyógyszer szedése előtt vagy egyéb betegség (pl. hányás, hasmenés) fellépése esetén a kezelőorvos tanácsát kell kérni. Véres vizelet, fekete vagy véres széklet, véres hányás, egyéb vérzés vagy hasi fájdalom esetén sürgősen orvoshoz kell fordulni. A véralvadásgátló kezelés mellett bizonyos gyógyszerek alkalmazása veszélyes lehet. Ilyenek például a recept nélkül is kapható aszpirin származékok (acetilszalicilsav tartalmú lázcsillapítók). Gyógyszeres kezelés vagy orvosi beavatkozás előtt tájékoztatni kell az orvost, hogy véralvadásgátló kezelésben részesül.
A betegség várható lefolyása:
A betegség kimenete függ a lágyulás agyállományon belüli elhelyezkedésétől és a lágyulás nagyságától. Agytrombózison átesett betegek fokozottabban hajlamosabbak újabb agytrombózis vagy szívinfarktus kialakulására.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
CT, (sima) (Computer tomográf)
Lumbál punkció (gerinccsapolás)
Szemfenék vizsgálat
Vérvétel

Forrás: med-courier.com

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Tisztelt Doktor Úr/hölgy! Azt szeretném megkérdezni, hogy a koponya CT eredményem alapján találtak 2mm-es és 10mm-es meszes képletet, és a záró mondat úgy hangzik, hogy meningeoma gyanúja felmerül... Gyakori reggeli fejfájás és gyengeségérzet és rossz közérzetem lehet-e ennek az okozója. Mennyire komoly ez az eredmény? Kell-e tenni valamit? Tisztelettel és köszönettel: Laukóné Ági
Kérdező: katagnese Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
További Ideggyógyászati megbetegedések
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!






INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK