A férfiak hajhullása
A hajhullás leggyakoribb típusa az androgén, férfias típusú hajhullás, férfiaknál ált. 30 éves kor felett jelentkezik, genetikailag meghatározott, öröklődő, nagy szerepe van létrejöttében a tesztoszteron nevű férfi nemi hormonnak
A hajhullás leggyakoribb típusa az androgén (férfias típusú) hajhullás, amely a férfiak 30 éves kora felett jelentkezik. Genetikailag meghatározott, öröklődő kórkép, melynek kialakulásában szerepet játszik a tesztoszteron nevű férfi nemi hormon. A kopaszodás sebessége és mintázata valószínűleg genetikailag meghatározott. Ez a típusú hajhullás nem csak a férfiakat, hanem a nőket is érintheti, de nőkben a hajhullás a férfiakétól eltérő módon alakul ki - többnyire a fejbőr közepén indul meg a haj ritkulása.
A hajhullás egyéb típusai
A nem genetikai tényezők következtében kialakuló hajhullást okozhatja terhesség, hormontartalmú vagy egyéb gyógyszerek szedése, súlyos tápanyaghiány, kemoterápia, autoimmun betegségek, csökkent pajzsmirigy-működés, a fejbőrt ért trauma - pl. a hajápoló szerek vagy a fésülködés okozta reakciók és sérülések.
A telogén effluvium egy olyan átmeneti, generalizált hajhullás, ami szülés, betegség, vagy súlyos sokk után jelentkezik.
A foltos hajhullás (alopecia areata) feltehetően egyfajta autoimmun betegség, amely többnyire foltokban történő hajhullást, néha azonban teljes kopaszságot eredményez. A haj általában - de nem mindig - később ismét kinő.
A trichotillománia a haj kényszeres tépkedését és húzogatását jelenti, ami miatt akár teljesen kopasz foltok is kialakulhatnak a fejbőrön.
A haj növekedése
A fejbőrben kb. 100.000 hajhagyma található, melyek egyrészt rögzítik a hajszálat a fejbőrhöz, másrészt magukban foglalják a hajszál növekedéséhez szükséges sejteket.
A hajnövekedés 3 fázisa a következő:
1. A növekedési (anagén) fázis, amelyben megindul a hajszál növekedése. A fázis időtartama genetikailag meghatározott, általában 2 és 5 év közötti, átlagban kb. valamivel kevesebb mint 3 év.
2. Az átmeneti (katagén) fázis, amely átmenetet képez az anagén és a telogén fázis között.
3. A nyugalmi (telogén) fázis általában 3 hónapig tart, melynek végén a hajhagymához egyre lazábban rögzülő hajszál kihullik. Naponta kb. 100 telogén fázisban lévő hajszál hullik ki.
Öröklődő típusú hajhullás esetén a hajhagymák mérete csökken, az anagén fázis hossza lerövidül, a telogén fázisban lévő hajszálak pedig gyorsabban kihullanak.
Mikor van szükség orvosi segítségre? Hajhullásával keressen fel egy szakorvost, ha:
• Ön nő, és nemrégiben gyermeke született
• autoimmun vagy pajzsmirigy-betegsége van, illetve tápanyaghiányban szenved
• a közelmúltban kemoterápiás kezelést kapott vagy hormontartalmú gyógyszert szedett
• a hajhullás különálló foltokban jelentkezik
• a hajhulláshoz a fejbőr hámlása vagy gyulladása is társul
• nem csak a haja, hanem a testszőrzete is fokozottan hullik
• kényszeresen tépkedi a haját
• a hajhullást örökletes tényezők nem magyarázzák
Forrás: Egeszsegkalauz.hu