Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol
Video-doktor

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Bursitis (nyáktömlő-gyulladás)

Bursitis (nyáktömlő-gyulladás) tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

Szerző: WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos

A bursák (nyáktömlők) a csontos kiemelkedéseket fedik, azok kipárnázására szolgának. Testünkben körülbelül hetven különböző helyen találhatóak meg, az izmok és inak csontok fölötti elmozdulását segítik elő. Elhelyezkedésükből és funkciójukból adódóan ki vannak téve különböző sérüléseknek, fertőződéseknek.

A bursitis egy adott bursa/tömlő gyulladását jelenti. A gyulladás kialakulhat hosszabb ideje tartó kisebb traumák - microtraumák - hatására, vagy egy nagyobb sérülést követően is. Ekkor folyadék szaporodik fel a tömlőben, mely akár be is vérezhet.

Egyes krónikus megbetegedések - köszvény, rheumatoid arthritis - is hajlamosítanak a tömlőgyulladás kialakulására. Ekkor is folyadékgyülem alakul ki a bursa belsejében.
A bursitis fő tünetei

A tünetek rendszerint hirtelen kezdődnek. A tömlő gyulladása helyi érzékenységet és duzzanatot okoz. Ha a közelben levő ízületeket mozgatja a beteg, az heves fájdalommal jár. Ha fertőzés okozza a gyulladást, akkor bőrpír is jelentkezik.
Nyáktömlő-gyulladás (bursitis)
A tömlő egyik lehetséges helye.
Magyarázat: Tendon: ín; Muscle: izom,
Bursa: tömlő

A tömlőgyulladást általában nem kísérik olyan általános tünetek, mint hőemelkedés, láz, hidegrázás, izzadás, étvágytalanság. Ezek a panaszok csak azokban a ritka esetekben jelentkeznek, ha a bursa gennyes gyulladásáról van szó (ennek leggyakoribb oka a Staphylococcus aureus nevű baktérium okozta fertőzés).

Ha a bursitis huzamosabb ideig fennáll - főleg ismétlődő kis sérülések következtében -, akkor a fájdalom már nem olyan jelentős, a tömlő fala megvastagszik, duzzadttá válik, és a benne levő folyadék - ha megtapintjuk a tömlőt - "fluktuál", azaz hullámzik, lüktet.

A tömlőgyulladás laboreltéréseket nem okoz, röntgenfelvételen sincs jelentős eltérés, csupán a régóta fennálló esetekben. Ekkor meszesedések láthatók a tömlő falában. A bursában kórosan felgyülemlett folyadék ultrahangvizsgálattal jól kimutatható, azonban a diagnózis felállítása, elsősorban a beteg panaszaira támaszkodik.
Hol fordul elő leggyakrabban bursitis?
Nyáktömlő-gyulladás (bursitis)
Staphylococcus aureus. Bajt okozhat.

A singcsonton található kampó alakú kiemelkedést, könyökcsúcsnak (olecranonnak) nevezik. E fölött található az a bursa, mely leggyakrabban begyullad.

Többnyire olyan személyeknél alakul ki, akik sokat könyökölnek, és ez a mechanikus inger okozza a gyulladást. Ebben a bursában gennyes-, valamint köszvény okozta gyulladás is létrejöhet.

A praepatelláris (térd előtt elhelyezkedő) bursitis olyan pácienseknél jön létre, akik gyakran és sokat térdelnek (padlóburkolók, takarítónők). A térdkalács fölött a bőr jellegzetesen meleg, vörös, nyomásérzékeny, illetve - akár almányi - duzzanat látható/tapintható. A térd hajlítása fájdalmas. Az Achilles-ín tapadásánál, a sarok felett olyan egyéneknél alakul ki bursitis, akik sokat gyalogolnak.

A fent felsorolt formákra az a jellemző, hogy a gyulladás állandósul, krónikussá válik, ha a túlterhelés nem szűnik meg.

A betegség kezelése

Ha sérülés, trauma okozza a bursitist, akkor pihenéssel, a csont gipszsínnel való rögzítésével, a végtag nyugalomba helyezésével, jegelésével, gyulladásgátló és fájdalomcsillapító szerek, esetleg a helyileg alkalmazott szteroid-injekciók alkalmazásával teljes javulás érhető el.

Abban az esetben, ha fertőzés következtében alakul ki a gyulladás, akkor antibiotikumok adásából, és a feszülő folyadékgyülem leszívásából áll a terápia. A csapolást szükség esetén ismételni is lehet.

Ha a panaszok a fent említett terápiára nem csökkennek, és a beteget nagyon zavarják mindennapi teendői végzésében, akkor műtéti megoldás (eltávolítás) válik szükségessé. Sebészi terápia javasolt továbbá, ha nagy sérülést követően lép fel a bursitis, ha gyakran visszatér, valamint ha köszvényes vagy gennyes tömlőgyulladás áll fenn.

Forrás: WEbbeteg.hu

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
Kapcsolódó videók
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Az lenne a kérdéesem hogy van egy bal mellék here cisztám 3mm és hogy e mellet néha lehetne e szedni potencia növelőt vagy nem. köszönetl:Szántó Péter
Kérdező: peti0184 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Fekvenyomó MB vagyok, de januárban egy könnyű súly letételénél meghúzódott a vállam (bursitis a delta kulcscsonti részénél). Azóta egyre csökkenő a terhelhetősége, ha nem edzek nem fáj, ha edzek, már hozzám képest kis súlynál és fájdalmas. Kérdésem: Milyen kezeléssel lehetek újból fájdalommentes, és hogyan tudom visszanyerni eredeti erőállapotomat?
Kérdező: Bogárdi István Válaszok száma: 3 db Utolsó válasz: luczai marianna 2013-07-25 11:45:37
További Reumatológiai megbetegedések
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!


Flattr this




INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK