Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol
Video-doktor

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Csontdaganatok

Csontdaganatok tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

Szerző: WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos

A csonttumorok az összes daganatoknak mindössze 0,5-1 százalékát teszik ki. Gyermekkorban rendszerint elsődleges csontdaganatok keletkeznek; az egyéb daganatok csontáttétei ritkák.
Az ízületi hártya daganatai

Oszteokondromatózis (Osteochondromatosis) - A fájdalmas, duzzadt ízületben számtalan, sokszor csak rizsszemnyi nagyságú szabad testet látunk, melyeket a synovialis hártyával együtt sebészileg kell eltávolítani.

Pigmentált villonodularis synovitis - A megvastagodott synovium (ízületi hártya) haemosiderint tartalmaz, emiatt véresen festett. A burjánzó synovialis szövet a csontra terjedve cystás destructiót okoz. A fájdalmas folyamat fokozódását nehéz befolyásolni, rendszerint sebészi terápiát igényel.

Csontciszták, a csontok daganatszerű állapotai

A csontok számos, nem daganatos folyamata utánozhatja csonttumorok klinikai vagy radiológiai tüneteit. Az ektópiás csontosodás (myositis ossificans), vagy a törések gyógyulását követően keletkező túlburjánzott újdonképződő csont (callus luxurians), rosszindulatú daganattal téveszthető össze; kórszövettani vizsgálattal azonban megkülönböztethető azoktól.

Gyermekek hosszú csöves csontjaiban egyszerű, egyrekeszű csontciszták alakulhatnak ki, ezeket általában “patológiás törés" bekövetkezésekor ismerik fel. A kisebb ciszták a csonttöréssel együtt meggyógyulnak, üregük kitelődik. A nagyobbak sok esetben kortikoszteroid kezelésre jól reagálnak, ám műtéti góckikaparásra és csontbeültetésre is szükséglehet.

A fibrózus diszplázia, vélhetően a csontfejlődés rendellenességének eredménye. Gyermekkorban néha több csontban is kialakulhat, serdülőkorban növekedése rendszerint megáll. Rosszindulatú elfajulása ritka. Kezelésében néha műtéti korrekciót kell végezni, a hosszú csöves csontokat deformáló elváltozások miatt.

Az aneurizmás csontciszta általában 20 évesnél fiatalabb korban keletkezik. Cisztikus elváltozás, mely a szervezet szinte bármelyik csontjában kialakulhat. Fájdalmas duzzanatot okoz. A kezelés elkezdéséig többnyire lassan növekszik. Legeredményesebben műtéti úton kezelhető, az elváltozást egészben kell eltávolítani.

A daganatos csontok kezelései

A csontdaganatok egyetlen gyógyulást hozó kezelési módja a sebészi beavatkozás. Ennek jellegét számos tényező határozza meg: a beteg életkora, általános állapota, a daganat elhelyezkedése, és legfőként a daganat sebészi stádiuma. A stádium meghatározása során a daganat szövettani típusát, a csonthoz képesti elhelyezkedését, a nyirokcsomók érintettségét és a daganatáttét meglétét vagy hiányát veszik figyelembe...

Jóindulatú csontdaganatok

Oszteokondróma (osteochondroma, exostosis osteocartilaginea)

- Leginkább 10-20 éves korban keletkezik, lehet egyedülálló, vagy többszörös.

Leggyakrabban a hosszú csöves csontok végéhez közel helyezkednek el. Az oszteokondrómát mindig porcos sapka borítja. A többszörös oszteokondrómák kialakulásában, néha kifejezett családi halmozódás figyelhető meg, ez azért jelentős, mert az ilyen családokban malignus porcképző tumorok gyakoribb előfordulását figyelték meg.

Enkondróma, kondróma (enchondroma, chondroma) - Bármely életkorban előfordulhat, de felnőtteknél gyakoribb, a csontok belsejében (pl. a velőűrben) keletkezik.

A daganatok rendszerint tünetmentesek, és gyakran más okból készített röntgenfelvételen, mellékleletként kerülnek felfedezésre. Ha az elváltozás nem okoz panaszt, illetve radiológiai megjelenése típusos, akkor sem kimetszésre, sem egyéb kezelésre nincs szükség; a progresszió kizárására azonban ajánlatos bizonyos időközönként kontroll röntgenfelvételeket készíteni.

Oszteoid oszteóma (osteoid osteoma) - Leggyakrabban a hosszú csöves csontokban keletkezik. Fiatal felnőttek betegsége. Rendszerint éjszaka erősödő fájdalommal jár. A fizikális vizsgálat alkalmával, néha a környező izomzat atrophiája észlelhető. Tartós javulásra csak akkor lehet számítani, ha az oszteóma kicsiny gócát sikerül megtalálni és eltávolítani.

Óriássejtes csonttumor (osteoclastoma) - Leggyakrabban 20-30 éves korban keletkeznek. A tumor áttörheti a csontot, és a lágyrészekbe terjedhet. A benignus elváltozásokat legtöbbször feltárás után kikaparják, a nagyon nagy tumorokat egészben távolítják el. Az óriássejtes daganatok kiújulásra hajlamosak, ez nehezíti műtéti kezelésüket. Ritkán metastasist is adhatnak.
Rosszindulatú csontdaganatok

Myeloma multiplex - Vérképzőszervi tumor, a leggyakoribb csontdaganat. Főként idősekben alakul ki. Rendszerint többgócú, a csontvelőből készült aspiratiós vizsgálat, általában diagnosztikus értékű.

Sokszor diffúz csontlágyulást okoz.

Oszteoszarkóma (osteosarcoma, osteogen sarcoma) - Rendkívül rosszindulatú daganat, leggyakrabban 10-20 évesekben alakul ki. A daganatok fele a térdtájon keletkezik, fájdalmas duzzanat formájában. Radiológiai képe igen változatos, így biztos diagnózist csak biopsziás minta szövettani vizsgálata ad. Számolnunk kell áttétek megjelenésével is, leggyakrabban a tüdőben. A végleges diagnózis felállítása után a kezelőorvos onkológussal (és a beteggel) közösen dönt a műtét előtti, illetve műtét utáni kemoterápia alkalmazásáról.

Kondroszarkóma (chondrosarcoma) - A porcszövet rosszindulatú daganata, szinte kizárólag felnőttekben fordul elő. Biztos diagnózist csak biopszia ad. Jellemzőjük, hogy a környező lágyrészekbe törve új daganatgócokat hoznak létre. A kezelés az elváltozás radikális műtéti kiirtásából áll. A műtét során az orovosnak figyelnie kell arra, hogy nem szabad megsérteni a daganatot, valamint, hogy ne oltson daganatsejteket a seb lágyrészeibe, különben a tumor óhatatlanul kiújul.

Fibroszarkóma (fibrosarcoma) - Jellegzetességei megegyeznek az oszteoszarkómáéval, kezelésük problémái is hasonlóak.

Ewing-szarkóma (Ewing-tumor) - Leggyakrabban 10-20 éves kor között keletkezik, Férfiakban gyakoribb, mint nőkben. Legtöbbször a végtagokon alakul ki. Általában jellemző a fájdalom és a duzzanat megjelenése. A Ewing-szarkóma terjedésre hajlamos, CT és MRI vizsgálattal állapítható meg pontosan a betegség kiterjedése. A diagnózis csak biopsziával igazolható. A kezelés műtét, kemotherapia és besugárzás kombinációiból áll.

Rosszindulatú daganatok csontáttétei (csontmetasztázisok)

A csontokban képződött metasztázisok, mintegy 40-50-szer gyakoribbak, mint az elsődlegesen csontból kiinduló daganatok. Minden rosszindulatú daganat adhat áttétet a csontba, leggyakrabban azonban az emlő, tüdő, prostata, vese és pajzsmirigy carcinomája. Az áttétek leggyakrabban a csigolyákban, a medencecsontban, valamint a combcsontban jelentkeznek.

Ha a csontpanaszokkal orvoshoz forduló beteget rosszindulatú daganat miatt kezelik, illetve ha kórelőzményében rákbetegség szerepel, csontáttétek lehetősége miatt, az orvosnak mindig radiológiai vizsgálatokat kell elvégeztetni. A teljes test csontszcintigráfiája, esetenként már akkor kimutatja az áttéteket, amikor azok még nem láthatók röntgenfelvételen.

Sokszor fordul elő, hogy csontpanaszok miatt, vagy egyéb okból végzett radiológiai vizsgálat derít fényt olyan csontáttétre, melynek forrása nem ismert. Ekkor az áttétből végzett biopszia, támpontot adhat a metasztázist adó daganat helyének megtalálásához.

A csontok metasztázisainak kezelése jórészt az elsődleges daganattól függ. Leggyakrabban besugárzás és kemoterápia, illetve hormonkészítmények kombinációját alkalmazzák.

Forrás: Webbeteg.hu

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
Kapcsolódó videók
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Segítséget szeretnék kérni édesanyám (62 éves) emlődaganatával kapcsolatosan. 4 cm daganatot találtak a mellében, mely a medence, a bordacsontra, valamint a csigolyákra áttétet adott. Lágyszövetet nem érint áttét. A daganat jellege: ösztrogénnel és progeszteronnal 100 %-ban jelölődnek, 3+ intenziással, HER 2 negatív, p53-al egy-egy sejt jelölődik, E-cadherinnel negítv, Ki 67 helyenként meghaladja a 14 %-ot. Diagnózis: Carcinoma lobulare invasivum mammea Az onkoteam a műtétet nem javasolta, hanem az infúziós kemoterápiát indítaná el, viszont az onkológus hormongyógyszert, csonterősítő (ossica 50 mg, Letrozol Phace 2,5 m, calcivid) mellett egyéb gyógyszeres kezeléssel kezdené a terápiát. A kérdésem: milyen prognózisra lehet számítani csontáttét esetében. A kezelések mellett a fő daganattal miért nem kezdenek valamit? Tudom, hogy a gyógyulásra nincs esély, de meddig lehet egy ilyen betegség lefolyását elnyújtani, (hónapokban, esetleg években lehet gondolkodni), amennyiben jól reagál a kezelésekre: Köszönettel: Judit
Kérdező: pjuti0630 Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: Deáky Zsolt 2019-04-02 10:34:17
Jo estet. 26 eves eletvudam mozgekony lany vagyok. Tornaztam trambulin tornat 5 hobapig heti 2x alkalommal. Mar akkor ereztem h fajtak a terdeim es neha erotlen volt a lavam. Utana Kulfoldon dolgoztam 5 honapot. Allo munkat vegeztem egy uzletben. Masfel honap utan nagyon kezdtek fajni a labaim. Elore gyengeseget ereztem, vagyis hogy kifaradtak nagyon. Ott voltam dokinal. Keszitettek verkepet,ott minden tokeletes. gyulladas nincs a szervezetemben. Voltam gyogymasszornel az segitett de meg mindig faj :( Most nem dolgozom ithon vagyok. Viszont ugyan ugy fajnak a labaim. Voltam ortoped orvosnal o azt mondta h a terdkalacsnal nincs kenoanyag. H bizosabb legyek ezen a heten elmegyek megegyhez. Maszirozasra is ujra kezdek jarni mert nem voltam masfel honapja. Mar reggel is faj a labam ahogy raallok. Ejszaka nem faj. Viszont reggeltil estig faj , es nyomo erzest erzek a terdemnel , es a cimbomtol faj :( Koszonom a segitsegeket.
Kérdező: Benő Anna Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: Dr. Andrássy Ilona 2017-11-20 19:09:12
Az ínyemmel, állkapocs, állcsont, nyálkahártya, illetve CT felvétellel kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni. Nem tudom jó dolgokat jelöltem e be a kategóriák, illetve betegségek kiválasztása során. Hosszú ideje viselek fém koronát, hidakat. 10 évvel ezelőtt cseréltettem le, egy akkor 10 éves alsó, felső hidat, mert nem csak fogmosáskor, de ha kenyérbe haraptam is, ott volt a véres fognyom. Főleg, a bal 2,3,4 fognál vérzett nagyon. Gyönyörű fém, porcelán bevonatú fogakat kaptam, úgy nézett ki, mint az igazi. Viszont a bal álkapcsom egyre jobban bemerevedett. Egy év sem telt és felköltöztem Budapestre. Az bal állkapcsom már annyira merev volt, beszélni is alig tudtam, csak résnyire tudtam nyitni a szám. felhívtam Nabil doktort, mit tegyek, már Pesten lakom, elmenjek itt fogorvoshoz. azt mondta tudja mi a baj, menjek vissza vidékre, le vesz valamit. A bal hármas fogamon, hátul volt egy rizsszemnél alig nagyobb dudor. Arra gondoltam, a harapás miatt kell… Ezt vette le, de nem maradt hatalmas feketeség, csak egy alig gombostűhegynyi, úgy tűnik itt csatlakozott a fogsorhoz. Viszont rohamosan javult a helyzet. Igaz, recsegett, ropogott az állkapcsom időnként, de egyre jobban ki tudtam nyitni a szám. Viszont a fogínyvérzés megmaradt. pedig gyakran mostam a fogam. Pár éve javasolták, használjak fogköztisztítót. azóta már csak ritkán vérzik. Viszont mindig is probléma volt, hogy könnyen begyulladt az ínyem, ilyenkor még a fülembe is lüktetett. Volt, hogy a fülemre gyanakodtam, de ecsetelésnél jól lehetett érezni, hol a leg fájdalmasabb a nyálkahártya. Az állkapocs környékén, a nyelv mögött, vagy a felső íve. Az alsó fogsort 3 hónapja vették le. Az egyik első fogat kihúzták, egy gennyzacskóval együtt. A 10 éve félig gyökértömött fogam újra gyökértömték, most már teljes hosszába, mert már gennyes volt. Ez nagyon rendbe jött. Legutóbb néhány hete, láz, hasmenés, jobb fülembe lüktetés, az egész jobb oldali fejbőröm, és csontom fájt, különösen a halántékomnál. A jobb szemem is nagyon begyulladt. Ahogy ecseteltem az ínyt, a jobb felső állkapocsnál fájdalmas dudorok Az alsónál a nyelv tövénél éreztem fájdalmat. A hajamhoz érve is éreztem a fejbőr fájdalmát. A halántékom óvatosan próbáltam masszírozni, de nem éreztem, hogy jó lenne. Napok múlva, ahogy csökkent a nyálkahártya fájdalma, elmúlt a szemgyulladás, és a jobboldali koponya fájdalma. Az orvosom kért egy CT-t, hogy megnézzük lehet e fogat beültetni, elég e a csont… A CT felvételen alapesetben nem látszik az, amit én képernyő képként itthon lefotóztam, mert furcsának találtam. Sok helyen sima a csont, de néhol mintha göbök lennének rajta. Nem értek a CT elemzéséhez, így nem tudom, ez a kép hibája, természetes dolog, vagy valamilyen elváltozás. Az előbb leírtak függvényében, hogy ilyen gyakran gyulladt a nyálkahártya, összefüggést vélek felfedezni a gyulladás, és a göbök között. A fényképeket e-mailben küldtem el, ugyanezzel a szöveggel. Az lenne a kérésem, ha megnézték a fényképeket, jelezzenek vissza mi a véleményük, lehet e összefüggés, és mit lehet tenni ebben az esetben. Előre is köszönöm. Írisz
Kérdező: Írisz Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Kedves orvosok! Szeretnék pár kérdést feltenni a bölcsességfog műtétemmel kapcsolatban. Sajnos egy eléggé flegma orvos operált aki még annyit sem mondott hogy nem ehetek tojást, erről is csak az internetről értesültem, miután már megettem. Szóval lenne pár kérdésem, biztos vagyok benne hogy Önök tudnak nekem segíteni. Június 10én műtötték ki a jobb alsó bölcsesség fogam feltárással. Kaptam Augmentin duot a gyulladás ellen, ez annyira jól hatott hogy június 20ára csonthártya gyulladást kaptam , a seb pedig váladékozott és vérzett, kaptam gyógyszeres gézt a sebbe illetve Dalacin 300 kapszulát, 4 napig napi 4x1et, június 22én gézt cseréltek amit 23án kiszedhettem magamnak, többször nem kellett mennem. Azóta a seb köszöni jól van, nem vérzik, nem gyennyedzik, első kérdésem az lenne hogy ez a marha nagy lyuk kb mikorra fog begyógyulni? Mert az eltelt 18 napban sokat nem ment még összébb és addig nem igazán merek a jobb oldalon enni amíg nem gyógyul be mert nem szeretném ha belemenne bármiféle ételdarabka, így is minden étkezés után szájvízzel finoman kiöblítem a szám. Másik kérdésem az lenne hogy a seb szélén mi az a fehérség? Biztos hogy nem lepedék mert naponta többször mosom a sebet is nagyon óvatosan! Másik dolog hogy még mindig tompán fájdogál az állkapcsom.Mondták hogy ez nagy műtét volt és hogy ez elvileg még normális, van hogy be kell vennem naponta 1 Fortedolt rá. Ez meddig normális, hány hétig? Illetőleg ha valami kicsit keményebbet eszem-hiába a másik oldalon rágok, úgy érzem hogy a jobb oldalon az összes fogam fáj, alul-felül mind, ez is normális még 18 nappal a műtét után? Elnézést hogy ennyi kérdésem van de az orvosom tényleg semmit nem mondott, semmire nem készített fel és elvileg már vissza sem kell mennem hozzá szóval nincs kitől megkérdeznem ezeket a dolgokat :( Köszönöm ha segítenek! Mónika
Kérdező: couvet Válaszok száma: 5 db Utolsó válasz: Dr.Szilágyi Katalin 2014-06-30 21:54:41
T. Dr! Úr/Nő! Két héttel ezelőtt műtötték a kézfejemet a kisujj vonalában ín- és ízület letapadás miatt. A külső részen az ujjam középső részétől a kézközépcsont középső részéig állandó zsibbadást érzek, ha hozzá érek olyan mintha tűvel szurkálnák. Nagyon kellemetlen érzés. Mitől lehet ez és elmúlik-e? Napi szinten tornáztatom, hogy a kezemet be tudjam majd ökölbe szorítani, de ez egyelőre nem igazán megy. Varrat már nincs benne. Az egyik varrat helye duzzadt és piros is. köszönöm
Kérdező: Ágici Válaszok száma: 2 db Utolsó válasz: Dr. Andrássy Ilona 2014-06-09 19:26:40
Tisztelt Hölgyem/Uram! Néhány napja, legnagyobb bánatunkra, csontdaganatot diagnosztizáltak a kutyánknál. Sajnos valószínűleg a tüdején is van már áttét. A leletek alapján nem javasolják a műtétet, azonban amennyire lehet szeretnénk megkönnyíteni a hátrelévő életét. Jelenleg Béres cseppet és Immunovet pets vitamint kap. Ajánlották a Vet-P-Im szirupot is, amely adagolását holnap kezdjük. Vásároltam még Immungold extract (Dr. Chen) ampullákat (hatóanyagai: pecsétviaszgomba, shiitake gomba, csüdfű gyökér), de nem tudom, hogy ezt érdemes-e adnom a kutyának a Vet-P-Im szirup mellé. Kérem tanácsukat arra vonatkozóan, hogy milyen készítményeket alkalmazzunk. Köszönettel: Z. Zsófia
Kérdező: zsofia Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
T.Dr.Úr/Nő! Három hónappal ezelőtt volt egy kézműtétem, jóidulatú csont daganat volt a V.kézközépcsontban. Kb. 4 cm-es vágás van a kézfejemen, a heg középső harmada le van tapadva. Járok gyógytornára, heg lazító kenőcsöt használok, de semmi változás. A gyógytornász szerint ez a letapadás nem jó, mert nem fogom tudni így behajlítani a kisujjamat és érzem, ahogy próbálom használni feszít az egész és időnként szúró fájdalommal is jár.. Azt szeretném megkérdezni mi a teendő, hogy ez a letapadás megszűnjön? köszönöm válaszát
Kérdező: Ágici Válaszok száma: 2 db Utolsó válasz: dr. Ignácz Zsuzsanna 2013-08-16 14:41:20
Tisztelt Doktor Nő/Úr! Édesapámnál (70) 14 évvel ezelőtt "kikezelt" emlődaganat után most gerinccsigolya áttétet vettek észre. (Metastasis ossei multiplex). Lényegében sajnos majdnem mindegyik csigolya érintett. Szervi érintettséget egyelőre nem észleltek - röntgen, CT, MR volt. Gyógyszeres hormonterápiát és biszfoszfonát kezelést kap most. A háti fájdalmai, melyek kisugárzanak végig a végtagokba 1 hónapja kezdődtek. Csak feküdni tud ill. járókerettel tud járni. Milyen esélyei vannak arra, hogy keret nélkül járjon? Tudom, hogy nehéz ilyet megmondani, de hozzávetőlegesen mennyi időre tehető a túlélés? Köszönöm szépen válaszát!
Kérdező: brusselex Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Jó napot kívánok! Hónapok óta állandóan fáj a nyakam és hátam. Gerincferdülésem van. Minden nap nyakfájással kezdődik és ki is tart egész estig. Szinte mindig átterjed a vállaimba és a hátamba is. Ha nyakam állandóan ropog, ha elfordítom. Mi tévő legyek?
Kérdező: anar007 Válaszok száma: 2 db Utolsó válasz: Dr. Andrássy Ilona 2013-01-28 19:11:08
További Tumoros megbetegedések
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!


Flattr this




INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK