Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Demencia

Demencia tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

A demencia különböző típusai világszerte az idős korral járó leggyakoribb betegségek. A 85 éven felüli emberek egy-harmada szenved demenciában. A leggyakoribb formája az Alzheimer-kór.

A demencia kezdeti stádiumában gyakran jelentkeznek memóriazavarok. Például a páciensnek hirtelen nem jut eszébe egy ismerős neve, akivel az utcán sétálva találkozik, vagy elfelejti, hogy a boltba indult vagy az üzletből a bolti bevásárlókosárral távozik.

Természetes, hogy a mindennapokban elfelejtünk ezt-azt, például nem tudjuk, hogy hol a mobilunk, vagy a kulcsunk, de ez még nem a demencia jele. Ha azonban az ilyesmi egyre gyakrabban fordul elő, azt már nem szabad figyelmen kívül hagyni.

Ha túl sokszor kihagy a memória, az komoly figyelmeztetésnek vehető, és ha ilyenkor időben orvoshoz fordul, akkor idejében megkezdhető a megfelelő terápia. 50 éves kor előtt az Alzheimer-kór szinte sosem fordul elő, 50 és 65 éves kor között is nagyon ritkán, 65 éves kor fölött viszont minden öt évben kétszeresére nő a kockázat. Aki tehát a 65 éves kort betöltötte, és azt veszi észre magán, hogy egyre feledékenyebb, forduljon specialistához, és végeztesse el a standardizált memóriatesztet. Fontos a környezet szerepe, ha tapasztal ilyen tüneteket a családtagjával kapcsolatban, próbálja meg erre felhívni az érintett családtag figyelmét.
Ne késlekedjen!

Sok érintett fél a végleges diagnózistól, ezért egyáltalán nem, vagy csak későn megy orvoshoz.

A feledékenységet hosszú ideig az öregedési folyamat velejárójának tekintették, és a hozzátartozók sokszor elzárkóztak a probléma elől. Ez a betegség azonban a hozzátartozókat is érinti, egyrészt azért, mert az ő segítségükre, támogatásukra, megértésükre nagy szüksége van a betegeknek, másrészt a hozzátartozóknak is meg kell küzdeniük a nehézségekkel, és cseppet sem könnyű elfogadni egy szeretett személy betegségét. A demencia valóban nem gyógyítható, de a betegség súlyosbodása egy jól megválasztott terápiával akár két évvel késleltethető. Minél korábban megvan a diagnózis, és minél hamarabb elkezdik a kezelést, annál tovább élheti a páciens a megszokott életét.

A memória romlása más okokra is visszavezethető, például a depresszióra. Az első jelek észlelésekor, az érintetteknek, illetve a hozzátartozóknak feltétlenül orvosi segítséget kell kérniük.

Forrás: Webbeteg.hu

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Jó napot! Nagymamám 78 éves és sajnos az utóbbi időben egyre több problémája van. Nem hallja meg a kaputelefont, túl hangosan beszél, így szinte biztos, hogy gond van a hallásával. A másik probléma, hogy gyakran kiszínezi a rég történteket, rosszul emlékszik vissza valamire, gyakran elfelejt dolgokat. Orvoshoz nem akar menni sem a halása, sem a memóriazavara miatt. Kérdésem, hogy erőltessük-e az orvosi vizsgálatot, vagy hagyjuk annyiban? Mennyiben okozhatnak problémát nála a tünetek a későbbiekben?
Kérdező: eniko008 Válaszok száma: 2 db Utolsó válasz: Dr. Lakatos László 2013-02-09 16:16:50
További Pszichiátriai betegségek
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!






INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK