Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol
Video-doktor

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Fokozott verejtékezés

Fokozott verejtékezés tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

A túlzott izzadás okai

izzadás, verejtékezés

Természetes, hogy melegben, különösen párás hőségben vagy fokozott fizikai igénybevétel esetén izzadunk, néha azonban enélkül is verejtékezünk. Hogy mitől, arról a következőkben lesz szó.

Dühösek vagyunk

Ha dühbe gurulunk, szervezetünkben stresszhormonok szabadulnak fel, amitől megnő a pulzusszám, fölmegy a vérnyomás, emelkedik a testhőmérséklet. Mindez izzadáshoz vezet. A düh néha egészséges érzelmi reakció, gondot csak az okoz, ha rendszeressé válik.

Nyomás alatt

Aki már csúszott életében határidővel vagy elakadt a szava nagyobb hallgatóság előtt, az tudja, hogy a stressz, a szorongás és a zavar alaposan meg tudja izzasztani az embert. A stressz különösen a tenyér és a talp verejtékmirigyeire hat, a nyirkos tenyér még csak fokozza a zavart és a szorongást.

Kávé

A kávé kétféleképpen hat az izzadásra. A koffein egyfelől stimulálja a központi idegrendszert, ami aktiválja a verejtékmirigyeket, és a forró vagy meleg folyadék is izzaszt.

Fűszeres ételek

Az erős, csípős ételek becsapják a szervezetünket, azokat az idegi receptorokat ingerlik, amelyek a hőre is reagálnak, ezért ül ki a verejték az arcunkra például egy csípős leves fogyasztásakor.

Túlzott alkoholfogyasztás

Rögtön meg tudjuk mondani valakiről, hogy már alaposan a pohár fenekére nézett, mert nemcsak bizonytalanul áll a lábán és összemossa a szavakat, de vörös az arca és verejtékezik. Az izzadás az alkohol értágító hatásának tulajdonítható.

Dohányzás

Újabb ok arra, ha eddig még nem tettük volna meg, hogy abbahagyjuk a dohányzást. A nikotin hatására acetilkolint választ ki a szervezetünk, s ez stimulálja a verejtékmirigyeket. Szapora lesz a pulzus, emelkedik a vérnyomás és a testhőmérséklet. A nikotinmegvonás is fokozott verejtékezéssel jár.

Már megint itt van a szerelem

Úgy érezzük, elveszítettük a fejünket, ám a szerelem valójában az agyban kezdődik, amikor kiszabadulnak az adrenalinszerű vegyi anyagok. A kémia a felelős a szívdobogásért, az izzadt tenyérért és a szerelem többi árulkodó jeléért.

Várandósság

A szervezetben a várandósság alatt kibocsájtott hormonok és a fokozott anyagcsere fokozza a hőérzetet és aktivizálja a verejtékmirigyeket. Fogyasszon a terhes elég folyadékot. A baba megérkezése után néhány hétig még többet izzad a kismama, mert ilyenkor távozik a terhesség alatt tárolt folyadéktöbblet.

Láz

A testhőmérséklet betegségben azért emelkedik meg, hogy a kórokozók számára ellenséges környezetet teremtsen. Amikor lemegy a láz, izzadni kezdünk, ez is elősegíti a test lehűtését.

Menopauza

A csökkenő ösztrogénszint a szervezet hőközpontjára, a hipotalamuszra hat. Mindegy, milyen hideg van kint, a változó korban levő hőnek hőhullámai vannak, kitágulnak az erek, és maximális fokozatra kapcsolnak a verejtékmirigyek.

Angina és más betegségek

A verejtékezés az angina, illetve a szívinfarktus velejárója is lehet. A fertőzések, a diabétesz és a pajzsmirigy túlműködés is verejtékezést okozhat.

Egyes gyógyszerek mellékhatása

Több gyógyszer mellékhatása a fokozott verejtékezés, ilyenek az antidepresszánsok, a nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok), a vérnyomáscsökkentők, néhány diabétesz elleni gyógyszer, valamint a rák kezelésére alkalmazott szerek. Ha az izzadás túlságosan erős, beszéljük meg az orvossal az esetleges gyógyszercserét vagy az adagolás megváltoztatását.

Az izzadás lehet egész testre kiterjedő, de lehet csak a tenyereken, talpakon, egyéb testrészeken. Ha az izzadást okozó betegségek kizárhatók (láz, pajzsmirigy-túlműködés, stb.), akkor legtöbbször a hyperhidrozis pszichés eredetű.

Az ún. antikolinerg szerek használata átmeneti és sok a mellékhatása (szájszárazság, homályos látás, vizelési panaszok), ezért inkább helyi szerekkel érdemes próbálkozni.

Helyileg alkalmazható a 20-25 %-os alumínium-klorid oldat, melyet este az érintett területre fel kell vinni, majd fóliával lefedni, reggel, pedig a fólia eltávolítása után a bőrt lemosni. Ez a kezelés körülbelül egy hétig hatásos. Sérült, vagy frissen borotvált bőrre ne használjuk.

Más betegeknél a csapvizes iontoforézis használ, de methenamin 5 %-os oldatával is tettek terápiás kísérletet. Drasztikus esetekben a verejtékmirigyek műtéti eltávolítására is szükség lehetSparsorium antisudoricum (hexaklorofén, szalicilsav, alumen).

Patikában kapható izzadásgátló hintőpor:

Sparsorium antisudoricum (hexaklorofén, szalicilsav, alumen)
 

Mi a teendő, ha erősen izzad?

izzadás, verejtékezés, hiperhidrózis

Jobban izzad, mint a többiek? Már öt perces futás után is verítékezik? Meg kell törölnie a tenyerét, valahányszor kezet akar fogni valakivel?

Sokan válaszolnak igennel a fenti kérdésekre, ám nem árt tudni, hogy a bő verejtékezés, erős izzadás nem minden esetben jelent komoly, orvosi problémát, néha „csak” kellemetlen.

Az erős izzadás hátterében állhat pajzsmirigy-túlműködés, diabétesz vagy akár valamilyen fertőzés is, és gyakoribb a túlsúlyos embereknél. Hiperhidrózisnak nevezzük azt az állapotot, amikor ugyan bő a veríték-kiválasztás, de az illető egyébként teljesen egészséges.

Mi az a túlzott izzadás?

Minden egészséges embernél eltérő lehet az izzadás foka nagy melegben, intenzív sportolás közben. Ha azonban semmi ok nincs rá, mégis izzadunk, hiperhidrózisról van szó.

A hiperhidrózisnak kétféle fajtája van, a lokalizált (helyi) és az általános hiperhidrózis.

A helyi hiperhidrózis a népesség 1-3 százalékát érinti, általában gyermek- vagy ifjúkorban kezdődik.

Az elsődleges (primer) hiperhidrózis általában nem okoz semmilyen betegséget, és nem is valamely betegség okozza, egyébként egészséges embereknél is előfordul.

Azért hívják helyi hiperhidrózisnak, mert a testnek csak bizonyos részeit érinti, általában a hónaljat, lágyékot, fejet, arcot, kezet vagy lábat. A tünetek jobbára szimmetrikusan jelentkeznek. Oka az idegrendszer kisfokú működési zavara, arra is van némi bizonyíték, hogy örökletes.

Bár ez az állapot nem jár semmiféle kockázattal, az életminőséget befolyásolhatja, akár a társasági élet rovására is mehet.

A másodlagos és általános hiperhidrózis kevésbé gyakori, ilyenkor testszerte izzad a beteg, és ez orvosilag is komolyabban veendő. Azért másodlagos, mert valamely más betegség talaján alakul ki.

Az egyik árulkodó jel az éjszakai izzadás, kiváltó okai közt szerepel a menopauza, a terhesség, pajzsmirigy-rendellenességek, diabétesz, alkoholizmus, tuberkulózis, Parkinson-betegség, rheumatoid arthritis, stroke, szívelégtelenség, leukémia vagy limfóma.

A szorongás kiváltotta izzadás nem azonos az általános hiperhidrózissal.

Egyes gyógyszerek is okozhatnak fokozott izzadást, ezek:

– triciklikus antidepresszánsok
– SSRI antidepresszánsok
– szájszárazság elleni szerek
– egyes kiegészítők, mint pl., a cink-alapú gyógyszerek.

Mikor forduljunk verítékezéssel orvoshoz?

– éjszakai izzadás esetén
– általános verítékezés esetén
– aszimmetrikus izzadáskor
– hirtelen bekövetkező változások esetén
– ha középkorúak vagy idősebbek vagyunk
– gyógyszerváltáskor jelentkező tüneteknél
– más tünetekkel kísért izzadás esetén.

A fokozott izzadás kezelésére a következőket ajánlják a szakemberek:

– izzadásgátlók
– iontoforézis
– egyes gyógyszerek
– Botox-injekciók
– műtéti megoldások

A másodlagos hiperhidrózis is kezelhető, ám ilyenkor először a kiváltó okot kell megkeresni és kezelni

Forrás: Informed.hu

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
Kapcsolódó videók
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Tisztelt doktor ur. 2 éve probálkozunk a babával de nem jött össze. állando follikulus cisztám volt. utolso menszeszem 2013 01 31 volt. csináltak teljes vérképet fsh 53,7 lh 26,4 rá két héttel csináltak mégegy vérképet és akkor az fsh 25,5 lh 13,5 amh 0,1 alatti. tudom hogy ez elég rossz eredmény de azt nem értem hogy hogy feleződött le 2 hét alatt az fsh és az lh.. folyamatosan kutatok a megoldások után,és egy forumban olvastam önröl meg hogy egy endokrinologushoz is el kellene menni. utobbi pár honap során látom hogy szőrösödik z arcom is.. szeretnék önhöz egy időpontot érni és a leleteimmel elmenni hátha ön tud valami biztatot mondani. válaszát előre is köszönöm. ja 25 éves vagyok.
Kérdező: sz.andi Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
További Bőr- és nemi betegségek
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!


Flattr this




INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK