Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol
Video-doktor

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Fülzúgás, szédülés, Méniére-betegség

Fülzúgás, szédülés, Méniére-betegség tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

A fülzúgás és szédülés bármely fülbetegség kísérő tüneteként felléphet. A fülzúgás, más néven fülcsengés, vagy tinnitusz, hanginger hiányában fellépő hangérzet. A szédülés mozgás hiányában fellépő mozgásérzés, vagy az adott testmozgásra létrejövő mozgásérzés felfokozódása. A szédülés lehet forgó vagy dülöngélő jellegű, az érintett úgy érezheti, hogy környezete elmozdul, vagy ő mozdul el környezetéhez képest. Mind a szédülés, mind a fülzúgás inkább tünet, mint betegség és gyakran a két tünet együttesen jelentkezik.

Kialakulása, okai

A szédülés szinte minden embert érintő tünet, amelynek hátterében nagyon sok különböző betegség állhat, a leggyakoribb oka a szédülésnek például az éhség, illetve az alacsony vércukorszint. Szédülést okozhatják szisztémás betegségek, például bizonyos hormonális betegségek, vérszegénység, szembetegségek, nyaki gerinc betegségei és az alacsony vérnyomás is. Mind az éhség, a vérszegénység és az alacsony vérnyomás azért okozhat szédülést, mert az agyunk átmenetileg nem jut elegendő oxigénhez és cukorhoz. Állhat a panaszok hátterében a központi idegrendszer betegsége, például az agyi keringészavarok, agydaganatok, migrén és epilepszia tünete is lehet szédülés. hasonló tüneteket okozhatnak a fület és az egyensúlyozó szerveket érintő betegségek, mint például a gennyes középfül, vagy belsőfül gyulladás. Egyéb kiváltó okként szerepelhetnek bizonyos gyógyszerek, pl. a szalicilátok, a kinin, egyes húgyhajtók és antibiotikumok, valamint az alkohol. Rohamokban jelentkező szédülést okozhat a hallóideg gyulladása, amely általában vírusos eredetű és főként a fiatal felnőtteket érinti.

A legismertebb - fülzúgással és szédüléssel járó - betegség a Méniére-betegség. A betegség pontos oka ismeretlen. Annyit tudunk, hogy a helyzetérzékelés és egyensúlyérzékelés fülben található szerve, az ún. labirintus kitágul, a benne lévő folyadék felszaporodik, és ez okozza a panaszokat. A betegség jellemző tünete a rohamokban jelentkező szédülés. Kiváltó okként szerepelhet bizonyos esetekben koponyatrauma, és ismert hogy a szifilisz idegrendszeri érintettsége is szerepet játszhat kiváltásában.

Külön tünetcsoport a jóindulatú, rohamokban jelentkező ún. pozícionális szédülés. Ilyenkor bizonyos fejhelyzetben 30 másodpercnél tovább tartó szédülés jelentkezik. A betegségnek számos oka lehet. Egyrészt szerepet játszik, hogy egyeseknél a labirintus félkörös ívjáratiban mész rakódik le, azonban hasonló tüneteket okozhat az enyhe fokú agyrázkódás, korábbi fülműtét, illetve a vérkeringési zavarok is.

Tünetei, felismerése

Mivel az egyensúlyozó szervek és az autonóm idegrendszer szoros kapcsolatban állnak egymással, ezért gyakran egyéb tünetek, mint hányinger, hányás, sápadtság, verejtékezés kísérik a szédülést. Ha a szédülés hátterében a központi idegrendszer betegsége áll, akkor a betegnek egyéb kifejezett neurológiai tünetei is vannak általában, mint például a végtaggyengeség, zsibbadás, fejfájás. A betegek csukott szemmel összezárt lábbal nem képesek megállni, valamelyik oldalra eldőlnek. Ha a beteget megkérik, hogy nyitott majd csukott szemmel sétáljon végig egy egyenes vonal mentén, akkor valamelyik oldalra eltér. Ha a panaszok hátterében felmerül a központi idegrendszeri betegség gyanúja, akkor szükség lehet képalkotó vizsgálatok, koponya-CT és MRI vizsgálat elvégzésére is.

A Méniére-szindróma tünetei közé tartozik a rohamokban jelentkező átmeneti, akár 8 órán keresztül fennálló szédülés, a halláscsökkenés, a fúvó jellegű fülcsengés, valamint nyomásérzés. A tünetek átmenetileg javulhatnak, majd ismét visszatérnek.

A pozícionális szédülés a fej helyzetváltoztatását követően jelentkezik, a tünetek fél percnél tovább tartanak, általában azonban 1-2 percen belül megszűnnek. A betegek többnyire hosszabb-rövidebb idő után megszokják a tüneteket.

A hallóideg gyulladása hasonló tüneteket okoz.

A fülzúgás időnként egészséges egyéneknél is jelentkezhet, néhány percig tart és spontán szűnik. Súlyos és sokáig tartó fülcsengés alvászavart, fáradtságot és csökkent koncentrálóképességet okozhat.

Kezelése

A fülcsengés és a szédülés esetében egyaránt a kiváltó ok felderítése és ennek kezelése a legfontosabb. Tartósan fennálló fülzúgás esetén, a tüneteken javíthat a fülzúgás elfedése zenével, vagy a normális hangok felerősítése hallókészülék segítségével. Szájon át szedhető gyógyszerek közül az antidepresszánsok adása lehet célravezető.

A Méniére-szindróma estén a sóbevitel mérséklése, valamint vízhajtók adása javítja a tüneteket. Amennyiben a konzervatív kezelés hatástalan, akkor műtéti megoldások is szóba jönnek.

A vírusos eredetű hallóideg-, illetve belsőfül-gyulladás estén specifikus terápia nincsen. Pozícionális szédülésnél a betegek általában maguktól megtanulják kerülni az adott fejhelyzetet, illetve megszokják a rövid ideig tartó szédülést. Gennyes belsőfül-gyulladásnál a góc felszámolása és antibiotikum-terápia jelenthet megoldást.

Megelőzése

A halláskárosító zajártalom csökkentése a legfontosabb a megelőzésben. Zajos környezetben dolgozók mindig használjanak megfelelő, egyben kötelező védőfelszerelést. Fiatalok körében az utóbbi időben egyre gyakoribb a halláskárosodás, ezt összefüggésbe hozzák a walkman, discman és MP3-lejátszók elterjedésével, illetve hangos alkalmazásukkal. A zenét lehetőleg ne maximális hangerővel hallgassuk!

Forrás: egeszseg.origo.hu
Szerző: Dr. Erlaky Hajna

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
Kapcsolódó videók
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Tisztelt Doktor Úr/Nő! Olyan kérdésem lenne, hogy hár hónapok óta a bal fülembe ha az orromon veszem a levegőt ott hallom belül a súgást amikor a levegőt fújom az orromon kifelé, néha kattan is egyet, és rosszabbul is hallok vele mint a másikkal. Ha befogom az orrom és fujogatni kezdem a levegőt akkor azon a felén erősebb fujáskor fütyülő hangot hallok, fülészeten voltam vele azt mondta nincs benne semmi fülzsír. Pedig szerintem van, és tegnap fülpiszkálóval nyultam vele és fájt valami belül. És ugyanazon a felén az orromból kevésbé jön erősen a levegő mint a másikból. És volt ,hogy jobbra balra mozgattam az állkapcsom és egy nagy recsenést hallottam abból a fülemből. Néha ha belenyúlok óvatosan fültisztító pálcikával a fülembe "felülre" és felfelé nyomom akkor kicsi fájdalom van és ezután elmúlik a fülsúgás levegő vételkor is. Ez mitől lehet? Kövirózsa csepp jó lenne rá? 31/Férfi
Kérdező: storm29 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Tisztelt Doktrúr/nő! Egy ideje ha testmozgást végzek kondi,sajattest súlyos edzést akkor a fülem budugul edzésközben nagyon és edzes után alig akar kidugulni van hogy napokig érzem a dugulást. Voltam ful-orr gégészeten ott azt mondták hogy az orrnyálka hártyám duzzadt. Ilyenről még sose hallott hogy edzéstől bedugul a fül kijelentette. Hallásvizsgálatra előjegyeztek. Azonban a kijelentését nem értem. Talán a panaszom összefüggésbe van a régebbi kérdésekben feltett tarkófejfájásommal ami a mai napig jelen van? A segítséget előte is köszönöm!
Kérdező: Binidelton001 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Tisztelt Cím! Már évek óta minden vérvétel eredményem alapján vérszegény vagyok. A legutóbbin lévő eltérések: Vörösvértest 3.60, Haemoglobin 109.00, Haematokrit 0.33, Vas 28.5. A többi a referencia értékeken belül van. Az első három alapján mondja a házi orvos, hogy vérszegény vagyok, mivel ezek alacsonyabbak. De mivel az utóbbi időben hullik a hajam, a vasat is külön megnézette, ami most magasabb. Erre írt fel Neo-Ferro-Folgamma tablettát. Nem értem miért szedjek vasat, ha így is több, a kelleténél? Ráadásul a vaskészítményektől gyomorproblémáim vannak. Az évek alatt minden vérvétel után ilyen készítményeket írt fel. Mivel ezeket nem tudtam beszedni próbáltam olyan vaskészítményt találni, ami nem okoz gyomorpanaszt, pl.: Ferrocomp Forte. A gyógyszerész segítségét kértem, hogy most mit szedjek. A labor eredmény alapján ő sem javasolta a vas szedését, hanem azt, hogy ki kell vizsgáltatni, hogy milyen jellegű a vérszegénység, amiben hematológus szakember tud segíteni. Salvus vizet is vásároltam, mivel gyomorsavval is küzdök évek óta. A 20 mg-os már nem volt elég, 40 mg-osat kellet szednem. A házi orvos zokszó nélkül felírja évek óta, holott azt olvastam, hogy nem lehetne ilyen sokáig szedni. A gyógyszerész azt mondta, hogy akár a sav is lehet a baj, valami felszívódási zavar. Most egy ideje gyógyszert már nem szedek, csak a Salvus vizet iszom. Valamint még egy problémám van, 1,5 éve zúg a fülem. Kétoldali idegi hallásvesztés a diagnózis. Próbáltak gyógyszeres és infúziós kezelést is, de nem múlt el. Egyik orvos azt mondta, hogy a fülzúgás lehet vérszegénység miatt is. És ezeken felül még állandóan fáradt, gyenge vagyok. Nem tudok koncentrálni, szétszórt vagyok, feledékeny. Azelőtt nagyon felelősségteljes munkát végeztem, most nem tudnám csinálni. Cetlikkel mászkálok, mert semmit nem tudok fejben tartani. Alig tudom felidézni mi volt aznap délelőtt, nem tudom összeszedni a gondolataimat. Ezek nagyon zavaró dolgok, az életminőségemet rontja és a hajhullás sem múlt el. Lehet, hogy ezek is a vérszegénység miatt vannak? Az eredményeim alapján valamelyik egészségügyi problémámat okozhatja a vérszegénység? Mit tegyek? Milyen kivizsgálásra menjek vagy milyen készítményt kell szednem, hogy újra a régi legyek? Válaszukat előre is köszönöm!
Kérdező: Andrea80 Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz:
Tisztelt Doktor!Az lenne a kérdésem,hogy túlzásba lehet-e vinni a Valsalva manőver alkalmazását,ha igen milyen káros hatásai lehetnek,fülzúgással járó fülkürthurut esetén?Egyáltalán naponta hányszor kell illetve szabad ezt az eljárást alkalmazni?Köszönöm válaszát.Anna
Kérdező: veramente Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Tisztelt Doktor!Tavaly április elején egy enyhe torokfájást és hig orrfolyást követöen bal fülem eldugult és zúgni kezdett.Azt gondoltam fülzsírdugasz ezért Boramid fülcseppet használtam ami átmenetileg segîtett,de éjszaka felébredt és iszonyatosan szédült és ismét zúgott a fülem.Másnap háziorvoshoz mentem aki egy virusos fertőzést állapitott meg.Mivel aznap fülész nem rendelt .Néhány nap múlva a zúgás ismét kelentkezett és zavaró volt hallani a ház előtt járó autókat de mèg sokszor ha léptem is bebúgott a fülem.Nasivint kezdtem használni Valsalvázt de maradt a mély hangú búgás.Végre eljutottam szakorvoshoz de semmit nem talált biszont mivel sokáig használtam a Nasivint Rhinoqort Aqua64et javasolt.Megkerestem egy màsil fülészt aki mko behúzódott dobhártya fülkürthurut diagnózissal müszeres hallásvizsgálatta küldött.A vizsgálat 1hét múlva volt negativ eredménnyel akkor pont nem volt fülzugás.3hèt után a zúgás megszünt de a zúgós fül körül az arc és a fül mögötti kopogtatásra rezgő hang keletkezett ezenkívül utazáskor az autóból kiszállva is zúg pár percig.4 hónap szünet után ismét ugyan azon az oldalon dugulás zúgás.Ismét elmentem fülészetre,átfújták.Ez volt szeptemberben.Azóta kisebb nagyobb szünetekkel de mély hangon búg.Folyamatosan használom a Rhinocortot, mert volt egy olyan elmélet hogy allergia de a teszt negativ lett,igaz penészre pl nem nézték.Voltam nyaki gerinc röntgenen,carotis uh-on kedden megyek ct-re.Az eddigi vizsgálatok negativok lettek.Nem tudom miért maradt meg a zúgás.Azt érzem hogy összefügghet a fülkürt működésével is.Valsalvázom azóta is de nem mindig tudom azonnal átfújni.Sokszor bedugul és pattog mind a kettő fülem.Ha zúg és közben Valsalvázom erősödik a búgás.Újabb hallásvizsgálat és tympanometria is teljesen tendben volt.Mi lehet Ön szerint a visszatérő fülbúgás oka?
Kérdező: veramente Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: Dr.Németh Tamás 2016-05-17 08:32:57
Tisztelt Doktor Nő/Úr! Az alábbi panaszok 75 éves drága édesanyám panaszai. Édesanyám több betegségben is szenved, de talán ami mostanában a legelviselhetetlenebb a fülzúgás, fejfájás, szédülés, álmatlanság és végtaggyengeség. Édesanyámnál évtizedek küzd az alábbi betegségekkel: - asztma - magas vérnyomás (ebből adódóan 2010-ben kapott egy agyi infarktust) - szívritmuszavar - érszűkület - mozgásszervi probléma (ízület, kopások) - hályog a szemén igazából minden Rengeteg gyógyszert szed, minden problémára valamit. Az elmúlt 1-2 évben panaszkodik fülzúgásra, sípoló hangot, de néha zenéhez hasonló hangot hall. Nem tud aludni, szinte állandóan fáj a feje, kedélyállapota nagyon sokat romlott. Voltunk fülészeten, kimosták a fülét (utána nagyon erős fejfájása volt, és erősen szédült), de nem találtak semmi különösebb elváltozást. Audio spayt használunk, ami ideig-óráig segített, de mára már semmit sem használ. Anya sajnos elég nehezen mozgatható, nagyon változó az állapota, az asztmája miatt, és az erős hirtelen bekövetkező szédülése miatt. Valahogy mindig be lett tudva a sokféle betegségének, az agyában elhalt terület következményének, mert az infarktusa során a mozgásközpont és a beszédközpont bénult. Nagy fájdalmakkal él, az életminősége egyre romlik. Szeretnék segíteni rajt, kell, hogy segíthessek rajta. A kérdésem az lenne, hogy hol kezdjem, kihez forduljak sorrendben először, mert ez az állapot tarthatatlan. Vérvétel a körzetitől, v egyből fűl- orr gégésztől speciálisan? Megköszönném útmutatásukat, tanácsukat. Előre is nagy köszönettel: Horváthné Éva Miskolcról
Kérdező: Éva70 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
üdvözlöm, sajnos tanácstalan és kétségbeeset vagyok. 33 éves vagyok és 4 éve kezdődött egy bal oldali fülzúgásom, majd szédüléses forgó rohamok jöttek, 2 éve amióta a kisfiam megszületett állandósult a szédülés, ami akkor jó ha fekszem, de a görcsös roham akkor is jön csak enyhébb. A rohamok között pedig a bizonytalanság van, nem érzem biztosnak a környezetemet. Voltam ortopédusnál, fül orr gégésznél, neorologusnál, endokrinológusnál, de sehol nem találnak semmit. Egyedül az agyalapi mirígyben egy pici jóindulatú daganatott diagnosztizáltak, de ez a tüneteimet nem magyarázzák. Ön mit javasol? Egyedül a manuálterápia csökkentette a tüneteket, de csak rövid időre és ma már az sem tud segíteni. Hova fordulhatok tényleges segítségért?Köszönettel Timi
Kérdező: agardi.timi Válaszok száma: 3 db Utolsó válasz: Dr. Kiss Krisztián 2014-07-05 15:05:56
Jó napot! Pár napja szédülök,fáj a fejem. A fülem viszket és barna folyadék jön belőle. Mi lehet a probléma?
Kérdező: anar007 Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: Dr.Németh Tamás 2013-03-25 10:46:13
Jó napot! Hétvégén voltam egy koncerten, de annyira hangos volt a zene, hogy még most is zúg a fülem és enyhébb fájdalmat érzek. El fog múlni, vagy lehetséges, hogy károsodott a hallásom? Indokolt lenne elmennem egy hallásvizsgálatra?
Kérdező: eniko008 Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: Dr. Lukács Anita 2013-10-02 11:59:08
Jó napot! Néhány napja több alkalommal nagyon viszket a fülem és sokszor elkezd zúgni, sípolni. Lehetséges, hogy valamilyen betegségem van?
Kérdező: eniko008 Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: Dr.Németh Tamás 2013-02-14 10:31:36
Tisztelt doktornő! Pár napja járáskor fura kattogást érzek a fejemben. Ülő helyzetben illetve, ha nem mozgok nem érzem, csak ha megyek. Mi lehet ez? Komoly bajom lehet? Mit tegyek, hogy elmúljon? Elég kellemetlen érzés, fájdalom nincs.
Kérdező: karancskata Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: Dr.Németh Tamás 2013-02-10 11:01:56
További Fül-orr-gégészeti betegségek
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!


Flattr this




INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK