Orvosi név:
Oligomenorrhoea
BNO kód:
N9130, N9140, N9150
A betegség lényege:
38 napnál ritkábban jelentkezik menstruációs vérzés. A vér mennyisége változó lehet.
A betegség oka:
A menstruáció a méh nyálkahártyának meghatározott időnkénti lelökődése, mely bonyolult hormonális szabályozás alatt áll. Ebben a szabályozásban az agyalapi mirigy és a petefészek együttműködése játssza a legfontosabb szerepet. Ha ez az érzékeny szabályozás valamilyen módon károsodik, felborul a menstruáció normális ritmusa. A jelenség a változás korában, valamint szoptató kismamáknál normális. Termékeny korú nőknél a leggyakoribb ok az agyalapi mirigy vagy a petefészkek működésének a zavara gyulladás, vérellátási zavar, daganat miatt. A probléma gyógyszerek (pl. fogamzásgátló tabletták) mellékhatásaként, éhezés és kimerítő fizikai megterhelés eredményeként is jelentkezhet.
A betegség tünetei:
A havi vérzések gyakorisága ritkul. A rendellenesség terméketlenséget is okozhat.
Elvégezhető vizsgálatok:
Az orvos a kórtörténet felvétele és a betegvizsgálat mellett vérvizsgálatot kérhet. Szükséges lehet röntgen, CT és MRI vizsgálat elvégzése is a rendellenesség okának a kiderítéséhez.
A betegség várható kezelése:
Az alkalmazott kezelést a kiváltó ok határozza meg. Ha a menstruáció szabályozásában résztvevő hormonok arányának eltolódása okozza a rendellenességer, akkor általában nincs a betegség hátterében komolyabb elváltozás, így különleges kezelést nem is igényel. Ha a beteg gyermeket kíván, akkor a pete érését serkentő kezelések javítják a teherbeesés valószínűségét. Ha csak a ritka menstruáció zavarja a beteget, akkor hormonpótlással lehet helyreállítani a normális ciklust.
Javaslatok:
Éljen kímélő életmódot A fogamzásgátló tablettákat az előírás szerint szedje. A tünetek jelentkezése esetén forduljon orvosához.
A betegség várható lefolyása:
Ha a betegség hátterében nincs szervi eltérés, tehát csak a hormontermelő működés egyedülálló zavaráról van szó, akkor komolyabb betegségtől nem kell tartani. Ha szervi elváltozás hozza létre a betegséget, akkor a kórjóslat az alapbetegségtől függ.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
CT, (sima) (Computer tomográf)
MRI, sima (Mágneses rezonancia)
Nőgyógyászati vizsgálat
Rtg (Röntgen vizsgálat)
Ultrahang vizsgálat sima
Vérvétel
Forrás: med-courier.com