Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Szájüregi rákot megelőző (prekancerozus) állapotok

Szájüregi rákot megelőző (prekancerozus) állapotok tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

A rosszindulatú daganatok előfordulása a szájüregben és környékén az elmúlt években drámaian megemelkedett. Bár ez a terület mindenki számára könnyen vizsgálható, az elváltozások hamar észlelhetőek, és az esetek többségében hosszú ideig (hónapok, évek) fejlődnek rákos burjánzásokká, mégis magasak a halálozási statisztikák. A rákot megelőző, ún. prekancerozus állapotok olyan elváltozások, amelyek talaján sokkal nagyobb valószínűséggel alakul ki rosszindulatú daganat.

A prekancerozus állapotok kialakulásában sok tényező játszik szerepet, kiemelkedő jelentősége a dohányzásnak és az alkoholfogyasztásnak van. E két tényező együttes megléte hatványozottá teszi a daganatos elfajulások veszélyét. Azonban a rossz szájhigiéné, az elhanyagolt fogazat, és a magyar étkezési szokások (pl.: füstölt élelmiszerek fogyasztása) sem hagyhatóak figyelmen kívül. Sokszor azonban az ok ismeretlen, vagy valamilyen általános testi megbetegedéshez köthető. A szájüregi daganatok közel 90%-a ún. elszarusodó laphámrák, mely a nyálkahártyából indul ki. Elsősorban a pofa belső felszínén, a nyelven, és az ajkakon jelennek meg a rákos elfajulások, de a szájpadlás, a szájfenék, az íny, a bőr, az állcsontok és a torokképletek is veszélyeztetettek.

Hazánkban a rákot megelőző állapotok közül halmozottan fordulnak elő az ún. leukoplakia, erytroplakia, a lichen oris, az anaemiát kísérő elváltozások, továbbá az autoimmun betegségekhez, illetve genetikai hibákhoz kapcsolódó elváltozások (lupus erythematosus, xeroderma pigmentosum), az ajak- és bőrelváltozások.

A leukoplakia a szájnyálkahártya ún. letörölhetetlen fehér foltja, mely meghaladja az 5 mm-es nagyságot. Ez egy gyulladásos állapot, amely a hám túlburjánzásával jár. A rosszindulatú elfajulás veszélye 5-6%-os. Kóroki tényezői közül legfontosabb a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, különféle mechanikai irritációk (pl.: rosszul elkészített fogművek, tömések, hegyes, éles fogak), valamint különböző fertőzések (Candida gomba) is szerepet játszhatnak kialakulásában. A szájban elsősorban a pofa nyálkahártyáján jelenik meg, változatos formában. Lehet egyenletes, lapos fehér folt, de töredezett is, vörhenyes-fehéres színű, olykor szabálytalanul kiemelkedő szemölcsszerű. Jellegzetessége, hogy a legtöbb esetben fájdalmatlan, panaszt nem okoz! Speciális típusa az AIDS-betegekben előforduló ún. "hajas leukoplakia", ezért a fogorvosok szerepe a HIV fertőzések felismerésében kiemelt jelentőségű.

Az erytroplakia viszonylag ritka, de annál súlyosabb elváltozás. Igen magas arányban válik rosszindulatúvá, a nyálkahártyán letörölhetetlen élénkpiros, bársonyos felszínű elváltozásként mutatkozik. Elsősorban a szájfenéken és a nyelven jelentkezik, az 50-70 éves korosztályban.

A lichen oris ismeretlen eredetű bőrbetegséghez társuló szájüregi elváltozás, mely leginkább a 30-60 éves korosztályú nőket érinti. Kialakulásában több tényezőnek tulajdonítanak szerepet, ezek közül a legfontosabbak a cukorbetegség, a pszichés labilitás, és a különböző fizikai-kémiai behatások.

Az ajak- és bőrelváltozások közül az ún. cheilitisek és a keratosisok a legfontosabbak. Mindkettő a túlzott napfény behatás miatt alakul ki. Előbbi esetén, az ajkon hámmegvastagodás, a bőr festékanyagának kóros lerakódása, pigmentációja, valamint fájdalmas berepedezések, kifekélyesedés észlelhető. Utóbbinál tömött, érdes tapintatú, fokozottan szarusodó bőrfelszín lesz a tünet.

A felismerés kapcsán nem hangsúlyozható eléggé az önvizsgálat fontossága. Ha hosszabb ideje fennálló elszíneződést, szövetszaporulatot, duzzanatot, nem gyógyuló fekélyt észlelünk, mindenképp mutassuk meg szakembernek!

A rákot megelőző elváltozások felismerése elsősorban a fogorvosok feladata. Ezért fontos a rendszeres, minimum évenkénti szűrés, ahol nemcsak fogaink, de szájüregünk egészségét is ellenőriztethetjük.

A vizsgálatok nem fájdalmasak, ránézéssel, tapintással történnek. A fogorvos megvizsgálja az arc, a nyak, a fül környékét, az itt lévő bőrt, izmokat, mirigyeket és nyirokcsomókat, majd részletesen a szájüreget is ellenőrzi. Amennyiben a fentebb említett elváltozások gyanúja fennáll, a megfelelő szakintézménybe irányítja páciensét, ahol további vizsgálatokat végeznek.

A megoldást elsősorban sebészeti beavatkozás jelenti, de a gyógyszeres kezelés is fontos tényező. A beteg életmódjának megváltoztatásával tud hatékonyan közreműködni a gyógyulási folyamatban.

Leukoplakia esetén a kiváltó okok megszűntetésével, pl. a dohányzás elhagyásával, kezdődik a kezelés. Amennyiben ez nem bizonyul hatásosnak, sebészi eltávolítás, illetve A-vitaminos, hámosító ecsetelés jöhet szóba. Az érintett számára elengedhetetlen a félévenkénti kontroll vizsgálat. Mivel az erytroplakiánál magas a rosszindulatú elváltozás kockázata, széles sebészi kimetszés az első választott gyógymód. Lichen oris esetében a hajlamosító tényezőket kell kiküszöbölni, és ezt hámosító kezeléssel lehet kombinálni. Az általános testi betegségekhez kapcsolódó elváltozásoknál az alapbetegségek kezelése az elsődleges szempont, míg az ajak- és bőrelváltozások esetén a túlzott napfény-expozíció elleni védekezés, illetve helyi kezelésként A- és B-vitaminos gyógyszerek alkalmazhatóak.

Forrás: egeszseg.origo.hu
Szerző: P. A.

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Tisztelt Doktor úr/hölgy ! A számban a nyelvgyöknél illetve a nyelvem oldalán, a garatomban átlátszó pattanásszerű kiütésnek jelentek meg . Nem fájnak ezek a pattanások ami kissé ijesztő illetve elég sok található belőle az imént leírt helyeken! 18 éves vagyok és két éve dohányzom a leírt tünetek ijesztően megfelelnek a kezdeti stádiumban leírt szájráknak.. Azt meg kell említenem hogy sokáig , mintegy 2 hónapig szedtem az arcomra tetracyciclint wolf 500mg -os kapszulát,esetleg a tünetegyüttesem a gyógyszernek tudható be ? Illetve milyen szakorvoshoz mennyek el a bajommal ?
Kérdező: mike.arpad96 Válaszok száma: 7 db Utolsó válasz:
További Száj- és fogászati rendellenességek
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!






INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK