Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol
Video-doktor

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Végbélrák

Végbélrák tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

Vastagbélrák és végbélrák - Tünetek

A vastag- és végbélrák jelenleg harmadik leggyakoribb a daganatos halálok között Magyarországon, előfordulása pedig egyre gyakoribbá válik hazánkban és világszerte egyaránt. A betegségre hajlamosító tényezők jól ismertek, de feltételezhetően az elkövetkezendő években újabbakra derül fény.

A vastagbél nyálkahártyájából kiinduló rosszindulatú daganatot nevezzük vastagbélráknak, orvosi szakkifejezéssel kolorektális ráknak (colorectalis carcinoma).

A vastagbélrák előfordulása az egész világon nő. Magyarországon ez a növekedés kiugró: míg ötven évvel ezelőtt tizenöt megbetegedés jutott 100 000 lakosra, napjainkban ez a szám negyvenöt, ezzel jelenleg a harmadik leggyakoribb daganatos halálok hazánkban. Az életkorral a megbetegedés kockázata nő, leggyakrabban 60-80 év között fordul elő. Nők és férfiak egyenlő arányban betegszenek meg.

A betegség rizikófaktorai

Számos betegség, állapot hajlamosít a tumor kialakulására: jóindulatú daganatok a vastagbélben (ezek bizonyos formái hajlamosak a rákos elfajulásra, főleg akkor, ha örökletes módon sok van belőlük); gyulladásos bélbetegségek (főleg a colitis ulcerosa); továbbá fokozott a kockázat az előzőleg vastagbélrák miatt műtéten átesett személyeknél is.

Általánosságban elmondható az is, hogy akiknek a családjában már előfordult a betegség, és akiknél már távolítottak el vastagbéldaganatot, azoknál fokozott a kockázat a betegség kialakulására illetve kiújulására. Ezért javasolt a gyakoribb ellenőrzés, szűrés.

Az életmódbeli és táplálkozási szokások a betegség kialakulását jelentős mértékben befolyásolják, mivel a vastagbélben koncentráltan vannak jelen a szervezet számára szükségtelen, káros és rákkeltő anyagok. Ezek minél több időt töltenek a béltraktusban - azaz az emésztés minél lassúbb -, annál hosszabb ideig tudják kifejteni káros hatásukat.

Az inaktív, mozgásszegény életmód bizonyíthatóan növeli a betegség előfordulásának kockázatát, mivel a mozgás hiánya lassítja az anyagcserét. A székrekedésre hajlamosító táplálkozási szokások is rizikótényezőként szerepelnek, így a rostszegény, a fehérje- és zsírdús, sok finomított szénhidrátot (cukrot) tartalmazó étrend. A kockázat szintén fokozott dohányos, alkoholt túlzott mértékben fogyasztó személyeknél.
Vastagbélrák
Vastagbélrák
Milyen tünetekkel jár a vastagbélrák?

A legjellegzetesebb tünet a székelési szokások - egyéb diétás változások nélkül bekövetkező - változása. A beteg azt tapasztalja, hogy addigi rendszeres székelési szokásai felborultak (ritkább vagy sűrűbb székletürítés), illetve székrekedéses és hasmenéses időszakok váltogatják egymást. A betegek puffadásról és nehezen karakterizálható hasi fájdalomról panaszkodhatnak. Jelentkezhet émelygés, rossz közérzet, a széklet véres lehet. A betegek gyakran vérszegénység miatt kerülnek orvoshoz kivizsgálásra, így derül fény a vastagbéldaganatra. A tünetekhez sok esetben egyéb okkal nem magyarázható, jelentős fokú testsúlyvesztés is társul.

A felszálló és a leszálló szakasz daganatai eltérő típusú tüneteket okoznak. A felszálló szakasz tumorai gyakrabban véreznek, így véres székletet is gyakrabban okoznak. A leszálló szakasz és a szigmabél tumorai inkább a béltartalom továbbhaladásának zavarát, így a székelési szokások megváltozását okozzák. Ezek a tulajdonságok természetesen nem szükségszerűen jelentkeznek tiszta formában, kizárólag a tünetek alapján nem lehet a betegséget diagnosztizálni és a tumor pontos helyét megmondani.

A vastagbélrák korán képez áttéteket: a nyirokutakon keresztül továbbterjedhet a közeli nyirokcsomókba, a véráram közvetítésével pedig a májba, a tüdőbe, az agyba. A szomszédos szervek felé közvetlenül képez áttétet.

Forrás: Webbeteg.hu

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
Kapcsolódó videók
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Tisztelt Doktor Asszony/Úr! Férjemnél 2016 nyarán rosszindulatú végbél és prosztata daganatot diagnosztizáltak. Mindkettőre kapott sugárkezelést, a végbél - szigmabél határán lévő daganatra preoperatív kezelést, 28x1,8 Gy dózist, a prosztatára definitív kezelést, 40x1,8 Gy dózist, összesen 122,4 Gy-t. Ez után a végbéldaganatát műtétileg eltávolították, majd kemoterápiát kapott. A bél kivezetésére nem volt szükség. A kemoterápia utáni második felülvizsgálata is jó eredményekkel zárult, kiújulás, áttét nincs a szervezetében, azonban a végbéltükrözés során a gasztroenterológus megállapította, hogy a végbél 10-13 cm-es alsó szakasza jelentősen összeszűkült. A férjem a műtét óta széklettartási gondokkal küzd. Jelenleg is napi 15-20-szor van széklete, de már nem vérzik. Az időnként elég nagyfokú vérzést a gasztroenterológus szüntette meg úgy, hogy kauterizálta az érintett bélszakaszt. Ennek már fél éve. Kérdésem az, hogy mi okozhatja ezt a nagyon gyakori székletürítési kényszert, és amennyiben a végbélszűkület, orvosolható-e ez, vagy csökkenthető-e? Emiatt a férjem gyakorlatilag szobafogságra van ítélve. Amennyiben orvosolható a dolog, kérdésem, hogy kihez fordulhatunk ez ügyben?
Kérdező: Medve Válaszok száma: 2 db Utolsó válasz: Góbor László 2019-03-07 21:27:26
Üdvözletem! Sajnálattal tapasztalom válaszra sem méltatnak sokunkat. Pedig hát végső elkeseredésből folyamodtam a kérdezés eme formájához. Az biztos soha többé nem teszem és főleg nem ajánlom ismerőseimnek sem.
Kérdező: krisztina77 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
59 éves édesapám. 2014 agusztusában rectum tu. Diagnosztizáltak pleura és tüdő szort metast. + májáttétek. Kemoterápia indult 3*8 kezelés. Majd két hete stomaképzés történt mert a tu. Megakadályozta a széklet űrűlést, a tu inoperabilis zsugorítani fogják sugárkezeléssel. A metasztok száma nőt a tüdőben nagyságuk nem. A májban 20%al nagyobbodtak. Másik kemoterápiát terveznek. A rectum tu idegi fájdalmakat okoz csípő derék és nem kizárt a csont érintetség sem az izotop szerint. 20 kg fogyot most 65kg. Szeretnénk tudni kezelés nélkül és kezeléssel mennyi időnk van megvalósítani amit szeretne? Cukorbeteg, Hypertoniás, Bechterew kór, soha nem dohányzot és alkoholt sem fogyaszt 20 éve.
Kérdező: krisztina77 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Üdv.Kemo és sugárkezelés után vizsgálatok nélkül műthetnek e?
Kérdező: [email protected] Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Tisztelt doktor ur! A végbéltől 10cm-re lévő rosszindulatu daganat miatt mütöttek.A vékonybél kihelyezésére került sor. Kemotherápiás kezelést fogok kapni.Kérdésem,hogy a vékonybél visszahelyezése /ileosztóma/ mikor lehetséges.csak a kezelések után vagy korábban is. ..
Kérdező: Géczy Ferenc Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Tisztelt Doktor Úr! Apósomnak végbéldaganatot állapítottak meg, amelyet először sugárkezelnek majd műtenek. A sugárkezelés 5 hetes lesz, hétvégente lehet majd itthon. A kérdésem, hogy nekünk van egy 1,5 éves kisfiunk, aki hétvégente 1 napot ott szokott tölteni a nagyszülőknél és érdekelne, hogy a sugárkezelésnek van-e / lehet-e valamilyen hatása rá. Az izotópos vizsgálatnál hallottam már hogy ott van pár nap amig jobb ha nem érintkezik a vizsgált személy a kisgyerekkel, de sugárkezelés esetében ez hogyan működik? Köszönettel várom válaszát!
Kérdező: AnitaSanchez Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: Dr. Torday László 2013-05-08 08:59:50
Jó napot! Édesapámnak régóta aranyere van, néhány éve néha nekem is vérzik, viszket és fáj székletürítéskor. Mamámnak végbélrákja volt. Kérdésem, indokolt lenne-e elmenni tükrözésre? Még nem voltam vele orvosnál, mert nagyon félek, hogy fájni fog. Régebben sperti krémmel kezeltem magam, majd zöld teát kezdtem inni és elmúlt az állandó székrekedés, így az aranyérszerű tünetek is. Mostanában csak ritkán jön elő, de aggódom, mert úgy tudom, lehet örökölni a rákhajlamot.
Kérdező: eniko008 Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz:
Jó napot! Mamámat 1 éve műtötték végbélrákkal, azóta minden rendben van. Viszont megtagadta a kemoterápiát, így nagyon aggódom miatta. A kemoterápia mennyiben befolyásolja a daganat kiújulását? Ha részt vett volna kemoterápián akkor kisebb lenne az esélye az újabb daganatnak?
Kérdező: eniko008 Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz:
További Tumoros megbetegedések
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!


Flattr this




INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK