Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Gyógynövények - Kocsányos tölgy

Kocsányos tölgy leírása, hatása (Quercus robur L. [Quercus pedunculata Ehrh.])

Kocsányos tölgy

Bükkfafélék családja
Fagaceae

népi neve
mocsártölgy, makkfa, sömöralma

angol neve
Common Oak

német neve
Stieleiche

Leírás és előfordulás:
nagy, terebélyes koronájú, lombhullató fa. Főként a síkságok jellemző tölgye, mely a hegyeken 6-700 méterre hatol fel. Magassága elérheti az 50 métert. Törzse a talaj felett már kis magasságban elágazik. A fiatal ágakon a kéreg barnászöld, világos paraszemölcsökkel fedett, az idősebb törzseken a kéreg mélyen repedezett, feketésszürke. Levelei nyélenülők, 10-12 cm hosszúak és 6-8 cm szélesek, visszástojásdadok, karéjosak, hullámos szélűek, lekerekített csúcsúak, alapjuknál jellegzetes fülecske található. Felületük fényes sötétzöld, a fonákuk világosabb. Egylaki, váltivarú virágaik levélhónalji füzérvirágzatokban helyezkednek el, május-júniusban nyílnak. Makktermései kupacsban fejlődnek, a kocsány hossza 2-5 cm. A kocsányos tölgy mellett gyakrabban előforduló hegy- és dombvidéki tölgyfaj a kocsánytalan tölgy (Quercus petraea (Matt.) és a molyhos tölgy (Quercus pubescens Willd.), melyek ágkérge szintén gyűjthető.

Felhasznált részeik:
az ágkéreg (Quercus cortex), a gubacs (Quercus galla), a levél (Quercus folium), a mag (Quercus semen) és a kéreg nélküli ágak forgácsa (Quercus lignum).

Főbb hatóanyagok:
cserzőanyagok (8-20%) és triterpének (mintegy 10%).

Főbb hatások:
összehúzó, vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő és antibakteriális.

Előfordulás gyógyszerkönyvben:
ágkéreg [Ph. Hg.VIII. - 01/2002:1887 (2004)].

Előfordulás növényértékelő monográfiában:
E-monográfia (ágkéreg - 1990).

Felhasználások:
belsőleg hasmenés elleni teakeverékek alkotórészeként; külsőleg szájüregi gyulladások kezelésére szájöblögetők és ecsetelőszerek hatóanyagaként, illetve különféle bőrbetegségek (krónikus nedvező ekcéma, lábszárfekély), fagyások kezelésére borogatások formájában, valamint aranyér kezelésére ülőfürdők összetevőjeként.

Ajánlott napi adag:
3 g, illetve azzal egyenértékű készítmény. Külsőleges alkalmazáshoz 5-20 g drogból 1-10 liter vízzel kell forrázatot készíteni.

Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
amennyiben a hasmenés 2-3 napon belül nem múlik el, akkor tanácsos orvoshoz fordulni az okok kiderítéséhez. Cserzőanyagai gátolhatják a gyógyszerek felszívódását. Használata nagy területre kiterjedő nedvedző és hámló ekcéma, valamint bőrsérülés kezelésére nem ajánlott.

Megjegyzések:
a likőriparban keserű típusú italok ízesítésére és ,,érett” jellegének kidomborítására használják az említett tölgyfák kérgéből vagy a fájuk forgácsából készült kivonatokat.

Forrás: Patikamagazin.hu

Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!






INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK