A 900 emberre kiterjedő kérdőíves vizsgálat eredményei alapján a nőknek fontosabb a csókolózás, mint a férfiaknak. Közülük is főleg azoknak, akik vonzóbbnak tartják magukat, és inkább hosszú távú kapcsolatra vágynak. A szélesebb körből válogatók számára fontos mércét jelenthet a csókolózás, ami segít eldönteni, hogy ki az a jelölt, aki mellett érdemes megállapodni, s családot alapítani - magyarázták a kutatók.
Az Archives of Sexual Behaviour című szakfolyóiratban megjelent felmérés arra irányult, hogy az emberek miért csókolóznak rendszeresen a legtöbb állattal ellentétben. Az egyik népszerű elmélet szerint a tudatalattink a partnerjelölt genetikai minőségét méri fel annak íze és illata alapján. Mások úgy vélik, hogy kifejezetten a kapcsolat erősítésére hivatott, míg olyanok is akadnak, akiknek az az álláspontjuk, hogy kizárólag a szexuális izgalom előidézése a cselekvés célja.
Annak a megválaszolásához, hogy a három feltételezés közül melyik igaz, a kutatók önként jelentkezőket kérdeztek meg a következőkről: mennyire fontos a csókolózás a párkapcsolat korai szakaszában, hosszú távú partnerrel, illetve rögtön szex előtt, közben, s utána.
Kiderült, hogy azok, akiknek több alkalmi viszonyuk volt, többre értékelték a csókolózást a kapcsolat elején, mert egyfajta "kompatibilitási tesztnek" titulálták. Az eredmények alapján ugyanakkor a csókolózás erősíti a hosszú távon együtt maradók viszonyát is. Arra viszont nem sikerül bizonyítékot találni, hogy közvetlenül szexre ösztönző tényezőként működne.
"Az emberi párválasztás és udvarlási folyamat rendkívül összetett. Sorozatos megállapításokat tartalmaz, amelyek arra a kérdésre válaszolnak, hogy érdemes-e mélyebben belemenni a kapcsolatba" - magyarázta Robin Dunbar, az Oxford Egyetem professzora, aki szerint a csókolózás segítségével válaszolható meg ezek egy része.