Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Gyógyít a macskadorombolás - Mégsem urbánus legenda?
2014. július 30. 22:37

cica, macska, gyógyhatás, dorombolás

Gyógyít a macskadorombolás - Mégsem urbánus legenda?
A macskatartók ezer okot ismernek, amiért rajonghatnak kedvenceikért. Mostantól azonban bővíthetik a listát néhány igazán nyomós érvvel. A macskadorombolás emberre gyakorolt pozitív egészségügyi hatása ugyanis nem városi legenda többé. A Life.hu is utánajárt az igazságnak.
Gyógyít a macskadorombolás - Mégsem urbánus legenda?

A dorombolás, vagyis az emberi fül számára (is) hallható, de a szervezet által is érzékelt egyedi rezgés, az állatvilágban alapvetően a szoptató anyacica és a kölykei közötti párbeszédet szolgálja. A macskák azonban gazdáiknak is szívesen kedveskednek ily módon, jelezve, hogy élvezik a simogatást, illetve a társaságot. Azt, hogy a macskák csontjai gyorsabban gyógyulnak, mint például a kutyák vagy más állatok csontjai, régóta tudjuk. Ezt a különösen gyors regenerálódást az állatorvosok és a tudósok a 20-140 Hz közötti rezgésszámú dorombolással indokolják. Ahogy a dorombolás frekvenciája az állatok csontján kívül az ízületek és sebek gyógyulását is elősegíti, mi több, fájdalomcsillapító hatással is bír. A Daily Infographic cikke szerint azonban a mechanizmus az emberi szervezetre is hatással van, mind fizikailag, mind lelkileg. 

Forrás: Thinkstock

A csontritkulás ellenszere lehet a macska

Kínai kutatók úgy találták, hogy a dorombolás olyan, akár civilizációs betegségekre is hatással lehet, mint amilyen a keringési probléma - akár 30 százalékkal is csökkentheti a szívrohamok kialakulásának kockázatát. Más kutatások szerint hatalmas a szerepe a stressz csökkentésében, ahogy erre az Észak- Karolinában kutató, a Fauna Kommunikációs Intézet igazgatója, Rebecca Johnson is rámutatott. Megállapították azt is, hogy a macskadorombolás enyhíti a légzési problémákat, és ahogy a macskáknál, az embereknél is segíti a sebek gyógyulását, erősíti a csontokat - felgyorsítja a csonttörések regenerálódását, csökkenti a csontritkulás kockázatát, sőt a koleszterinszintre is jó hatással van.

 

Mintát nyújt és manipulál

Mások azonban úgy vélik, hogy a kézzelfogható fizikai hatások mellett nem hanyagolható el az a minta, amelyet szabad, független lényével mutat a közösségben élő embereknek. Önmagában a macska viselkedésének megfigyelése valódi személyiségépítő kalauz lehet. Segíthet az önbizalomhiánnyal küzdőknek, de azoknak is, akik esetleg függő szerepet élnek meg emberi kapcsolataikban.

Mindemellett a macskák úgy tűnik, tudatosan is képesek bevetni a dorombolás tudományát, ha valamit szeretnének megszerezni gazdájuktól: kifejezetten olyan rezgésszámon dorombolnak, amely kémiai ingereket vált ki az emberből, és ahogy a csecsemősírás, felébreszti bennük a gondoskodás igényét és felelősségét.

Forrás: Thinkstock
 
A legújabb régészeti leletek azt mutatják, hogy a macska háziasítása visszanyúlik egészen az ókori egyiptomi korszaknál is korábbra, Krisztus előtt mintegy 9000 körülre. Mára már több százmillió macska van jelenleg a világon, és Amerikában a legmagasabb a regisztrált macskák száma, körülbelül 80 millió, míg Kínában 55 milliót kényeztetnek a gazdák.
Forrás: life.hu
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK