Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Hogyan lát a sas - hogyan lát a sasszemű ember?
2014. augusztus 01. 22:58

látás, sasszem

Hogyan lát a sas - hogyan lát a sasszemű ember?
A lézeres látásjavító műtétekkel nem csak homályos látásunkat korrigáltathatjuk – létezik már olyan kezelés is, ami a megszokott éles látásnál is többet nyújt: 125 százalékos látásélességet.
Hogyan lát a sas - hogyan lát a sasszemű ember?

Az irigyelt sasszem

Szinte minden nyelvben létezik egy kifejezés a kiválóan látó emberekkel kapcsolatban: a spanyoloknál ez vista de águila, a németeknél Adlerauge, de mind ugyanazt jelenti: úgy lát, mint a sas. Bár emberként már nem kell zsákmányra vadásznunk, az éles látásra ugyanúgy szükségünk van. Sőt, számos olyan foglalkozás létezik, mely egyenesen megköveteli a pontos látást – ám ezzel nem rendelkezik mindenki. A lézeres szemműtétet általában azok veszik igénybe, akik szemüvegüktől vagy kontaktlencséjüktől szeretnének megszabadulni, de ennél akár többet is kaphatnak: sokkal jobb látásuk lehet, mint az egyébként egészséges szemű átlagemberé. Dr. Árvay Anita szemész főorvos, a Life.hu szakértője segítségével most közelebbről is megismerhetjük ezt az eljárást.

Forrás: Thinkstock

Mi az a sasszem-kezelés?

„Az „eagle eye treatment”, magyarul Sasszemkezelés kifejezés Amerikából ered. Nincs két ember, akinek ugyanolyan lenne az ujjlenyomata. Ugyanígy nincs két ember, akinek pontosan egyforma lenne a szaruhártyája. Különböző nagyságú és formájú egyenetlenségek találhatók rajta, melyek rontják a látást. Ezek az apró egyenetlenségek sem szemüveggel, sem kontaktlencsével nem korrigálhatók, erre csak a korszerű lézerek képesek. Ahogy a lézersugár végighalad a szaruhártya felszínén, nemcsak a rövidlátást, a távollátást és az asztigmiát (cylinderek) korrigálja, de eltünteti ezeket az apró egyenetlenségeket, az elsődleges, a másodlagos, és sok esetben még a rejtett fénytörési hibákat is.
Fontos tudni, hogy a szaruhártya felszínén eltérő dioptriák vannak, még egy jól látó, nem szemüveges szaruhártyája esetén is. Például egyik pontban 0,00 D, másik pontban -0,25 D, más helyütt +0,25 D, másutt -0,50 D, aztán ismét egy pontban 0,00 és így tovább. Egy szemüveges esetén pedig a szaruhártya egyik pontján -2,00 D, egy másik szaruhártyaponton -1,75 D, aztán -2,25 D és így tovább. Az optikus felír erre egy átlagolt értékű szemüveget vagy kontaktlencsét: -2,00 D. Nem tud mást, csak átlagolni. A Sasszemlézer viszont pontról pontra haladva mindenhol annyi dioptriát szed le, annyi egyenetlenséget párologtat el, amennyi épp ott van. Nem átlagol, hanem a milliméter ezredrészének pontosságával haladva dolgozik. Nem maradnak tehát zavaró eltérések. A természet alkotta, kissé egyenetlen szaruhártyafelszínnél még egyenletesebbet hoz létre. Ezt nevezzük Sasszemkezelésnek. Vagyis jobb látásélességet nyer a páciens, mint amivel a született jól látók rendelkeznek (100%). A tudomány kissé meghaladta a természetet, amely 100%-ot jelent. Így lehet a legtöbb sasszemű 100%-nál is jobb, 125 %-os látásélességű.”

Hogyan lát a sas?

A madarak egyik legfontosabb érzékszerve a szem, hiszen akár a zsákmányszerzésnél, akár a ragadozók elleni védekezésnél időben és pontosan észlelniük kell az állatok mozgását. Emiatt látásul alaposan felülmúlja a miénket: a sasok például nemcsak fejlett térlátással rendelkeznek, de szemükben körülbelül ötször-hétszer annyi fényérzékelő sejt van, mint az emberében. Ezekhez ráadásul receptor is kapcsolódik, így a sas látóidege – mely a szemből az agyba szállítja az információkat – kétszer annyi rostot tartalmaz, mint a miénk. Emiatt láthatja meg a szirti sas akár 2-3 kilométeres magasságból a mozgó nyulat, vagy az afrikai lármás rétisas a halat a víz felszíne alatt.

 

Forrás: life.hu
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK