Akkor beszélhetünk magas vérnyomásról, ha két különböző alkalommal mért vérnyomás 140/90 Hgmm vagy annál magasabb, de létezik egy olyan betegség, amely kifejezetten az emberi fajra jellemző: ez a terhességi magas vérnyomás betegség (preeclampsia). Ezt toxaemia, illetve terhességi mérgezés néven is emlegetik.
Terhességi magas vérnyomás betegségről akkor beszélhetünk, ha a tünetek a tehesség betöltött 20. hete után jelentkeznek, és a vizeletben fehérje is kimutatható. Ha a várandós nő a terhessége előtt is magas vérnyomában szenvedett, akkor a betegséget rárakódásos terhességi magas vérnyomásnak nevezzük. Súlyossága alapján három csoportba sorolják a betegeket: enyhe, középsúlyos, nagyon súlyos betegek. A csoportba sorolás dönt a kezelésről.
Mi okozza a betegséget?
Nagyon úgy tűnik, maga a terhesség az, ami kiváltja a terhességi magas vérnyomást, egészen pontosan - és jelenleg ez a legelfogadottabb magyarázat erre - a méhlepény kiserei már kialakulásuk során sérülnek (kárt szenvednek) így a lepényen átáramló, a magzatot tápláló vérnek egy normálisnál nagyobb ellenállást kell legyőzniük.
A kockázatot emeli, ha előtte is magas volt a vérnyomása a kismamának, ha vesebetegséggel küzdenek, ha cukorbetegek, ha ikrekkel várandósak vagy a családban előfordult másnál is (anya, nagymama) preeclampsia.
A terhességi magas vérnyomás tünetei
A tünetek gyakran összekeverhetőek a várandósoknál egyéb ok miatt is jelentkezhető tünetekkel, ilyen lehet a fejfájás, reflex-problémák, izomrángások, gyomorfájdalmak, mégis érdemes nagyon odafigyelni ezekre és időben szólni a kezelőorvosnak, mert ha mégis ez a rendkívül súlyos betegség áll a háttérben, az akár életveszélyessé is válhat. A preeclampsia ugyanis súlyos esetben a leginkább az epilepsziához hasonlítható görcsöket okozhat. Illetve egy ennél is veszélyesebb folyamat indulhat be: megemelkedik a májemzinszint, elkezdenek felbomlani a vörösvérsejtek, illetve a magzati szövődmények is felléphetnek. Magzati fejlődési zavarral kell számolni, illetve koraszülés következhet be.
Enyhe preeclampsia esetén az orvos ágynyugalmat, illetve speciális étrend betartását írhatja elő, a súlyosabbnál már kórházi megfigyelés, vérnyomáscsükkentő gyógyszerek szedése is indokolt, a nagyon súlyos betegség miatt pedig akár a terhesség befejezése mellett is dönthet a szakorvos.
A babáért aggódtam végig!
Éva, aki a negyedik babáját várta, 46 éves. De elmondása szerint a korának, és a várandósságot megelőző egészségi állapotának nem volt köze ahhoz, hogy a terhesség vége felé váratlanul felszökött a vérnyomása.
"Soha nem volt magas a vérnyomásom, és az előző három gyereknél is teljesen rendben voltam. A két nagy gyerekem már húsz év fölött van, tehát fiatalon szültem őket, a harmadik gyerkőc most 12 éves, akkor sem volt semmi baj, amikor őt vártam. Nem is gondoltam erre, hogy szembe kell majd nézzek a várandósság alatt ezzel a kifejezetten veszélyes problémával. Körlbelül a 36. héten jártam, amikor egy rutin vizsgálat során a védőnő szólt, hogy magas a vérnyomásom. Akkor 147-et mért. Egy hét múlva pedig ismét 140 felett volt a vérnyomás. Beszereztem egy vérnyomásmérőt otthonra is, és elkezdtem napi szinten figyelni, mi történik. Kiderült, hogy állandósult a magas vérnyomásom. Egyébként nem volt ennek tünete, nem voltam rosszul, egyedül a meleg kínzott meg. De azt meg betudtam annak, hogy hatalmas a hőség, egyébként is kánikula van. Minden esetre szóltunk az orvosomnak, és amikor egy vizsgálat alatt, húsz perces abszolút nyugalmas fekvés után is 160 fölé szökött a vérnyomásom, be kellett feküdnöm a kórházba. Ekkor már a 38. hétnél járt a terhességem. Az orvosom úgy döntött, hogy nem szabad tovább várni, a baba érett, job lesz, ha mielőbb megszülöm a kicsit. Ekkora vérnyomásnál azonban szó sem lehetett hüvelyi szülésről. Császármetszéssel született meg a kicsi. Valójában nagyon megijedtem, a magas vérnyomástól is, és a császármetszéstől is, hiszen eddig ezekkel nem volt dolgom. De a kisbabámat féltettem. Mit okozhat nála a magas vérnyomás.... Egy alkalommal elkaptam egy ápolónő megjegyzését, ahogy vizsgálat közben a még pocakomban lévő babámhoz szólt: "Szedd össze magad!"- mondta és én ettől halálosan megrémültem, mit láthatott, ami miatt ezt kellett mondania? A császármetszés maga nem volt hosszú, se bonyolult, meg is lepődtem, hogy pár perc alatt "megvoltunk", de az utána következő periódus viszont megdöbbentett. A normál szüléseknél nagyon gyorsan helyre jöttem és erősnek éreztem magam. Most viszont.... kétszer is elájultam, összegörnyedve tudtam csak jönni-menni, minden nehezemre esett. És azt, hogy tulajdonképpen mi okozta éppen nálam a magas vérnyomást, senki sem tudta megmondani."
A kis család, Hadas Kriszta és Kéky Kira
Hadas Kriszta
Számomra viszonylag kevéssé ismert a magas vérnyomás problémája, a szülés előtt és alatt azonban tényleg hatalmas volt az aggódás. Mi Éváért és a baáért aggódtunk, Évának meg attól (is) szökött az egekbe a vérnyomása, hogy mi lesz a babával. Ő tényleg csak a piciért aggódott.