Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Megvan a boldogságunk kulcsa, és nagyon egyszerű
2013. október 25. 08:42

dohányfüst, dohányzás, egészség

Megvan a boldogságunk kulcsa, és nagyon egyszerű
Az Akaraterő című könyv egészen új dimenzióba helyezi az önsegítő mozgalmat, ugyanis nem arra keres választ, melyik a legjobb diéta, vagy hogyan leszünk boldogak és sikeresek, hanem a problémáink közös gyökerét, az akaraterőt vizsgálja. Kiderül, miért adjuk fel olykor túl könnyen, és mi segíthet abban, hogy a hízlaló ételeket, az alkoholizmust, vagy az íróasztalunk rendetlenségét felszámoljuk. De csak szép sorjában.
Megvan a boldogságunk kulcsa, és nagyon egyszerű

Hogy mire "költjük el" az akaraterőnket, nap mint nap befolyásolja, előre tudunk-e lépni az életünkben. Akármilyen furcsa, már a reggeli felkeléssel is merül az "akaraterő-számlánk", majd munkánk során is használnunk kell belőle a főnökünk vagy munkatársaink elviseléséhez, esetleg ebéd után a csokival szembeni ellenálláshoz, aztán délután, ha mondjuk, olyan  döntési szituációba kerülünk, hogy ki kell választani a konyha új színét. Ezek után ne csodálkozzunk, ha nap végére nem marad elég akaraterőnk ahhoz, hogy a régóta áhított céljainkat elérjük. Valahogy így működik az "akaraterő-költségvetés".
 
Felesleges fogadkozás
 
Roy F. Baumeister és John Tierney, az Akaraterő című könyv szerzőpárosa, ezért már az első fejezetben engedélyt ad rá, hogy örökre száműzzük az életünkből az újévi fogadalmakat. A Bridget Jones-féle listák, ahogy a filmben is kiderül, nem hozhatnak sikert. Szinte kizárt, hogy az ember egyszerre lefogyjon, leszokjon a dohányzásról, ellenálljon a rosszfiúk kísértésének, ja és még a barátokkal elfogyasztott vörösbor-adagját is lenullázza. „Amint elkezdünk dolgozni kitűzött célunkon, agyunk automatikusan takarékoskodni kezd az akaraterővel más területeken” – állapítják meg a szerzők, és számos kutatással bizonyítják, hogy az egyik kihívás kioltja a másikat. A nullázás vagy a túl magasra tett mérce eleve vesztett csatát predesztinál.

A kísértés
 
Az akaraterő ellensége a kísértés, ezt nem csak a diétázók, az alkoholisták, de a hatalmi pozíciót elbukó szexmániás politikusok is ismerik. Az utóbbiak viselkedésére is van tudományos magyarázat: állítólag minél több döntést kell hoznia az embernek, annál inkább lefárad, ez pedig az önkontroll gyilkosa, és a kísértés melegágya.
Ki kell engesztelni a tudatalattinkat!

De van még egy csomó más rossz berögzült szokásunk, ami akadályt gördíthet a céljaink elé. A halogatással is behatóan foglalkozik a tanulmány, és megállapítja, hogy már-már népbetegséggé fajul a „majd holnap elintézem” –hozzáállásunk az élethez. Még a legsikeresebb üzletemberek is szenvednek az elintézendő feladatok kifogyhatatlan listájától, a tudósok pedig azt is kiszámították, hogy ez mekkora tudatalatti terhet ró ránk, ami növeli az általános kimerültséget, és akadályozza a boldogulást az élet más területein is.
Ergó, a halogatás legyőzéséhez is akaraterő kell, amihez gyakorlati, tudományos vizsgálaton alapuló tanácsokat is kapunk a könyvben. Amennyiben nem végzünk el egy feladatot, az elégedetlenséget okoz, ám kicselezhetjük azzal, ha minden elintézendőhöz hozzárendeljük a következő konkrét lépést, és erről listát vezetünk „Ha egyszerűen eldöntjük, hogy mit fogunk tenni, és felírjuk a listára, a tudatalattink pihenhet”. Ez lehet a telefonszám kikeresése egy meeting összehozásához, vagy egy link megkeresése a következő tárgyalásra való felkészülésre. A lényeg a konkretizálás, és tudatalattink máris kiengesztelődik: így több energiánk marad a fogyókúrára, vagy a dohányzásról való leszokásra.
Önmagunk túlbecslése,  avagy mire jó még a csapatszellem
Az önismeretünk fokozására is nagyszerű segítség a Baumeister-Tierney páros könyve. Jó tudni például, hogy míg magunkat általában túlbecsüljük, ha célok eléréséről van szó, másoknál jobban meg tudjuk becsülni, hogy mennyi idő kell a leszokáshoz vagy épp hány kilót fognak leadni karácsonyig. Érdemes ezért másokat bevonni, ha elhatározzuk magunkat a változásra.
A csapatszellem a szerzőpáros szerint másban is segít. Az anonim alkoholisták például a csoport állandó visszaigazolása és a folyamatos bátorítása révén komoly sikereket könyvelnek el. De azt is megállapították már, hogy a fogyni vágyók közül azok, akik keresik a vékonyak társaságát, könnyebben válnak meg kilóiktól, mert az ő mintájukat látják maguk előtt.
 
Evés és alvás
 
„Az önkontrollunk akkor működik a legjobban, ha az alapvető testi szükségleteinkről jól gondoskodunk” – állítja a két szerző, ami egészen új dimenzióba helyezi a nullkalóriás diétázásokat, megkérdőjelezi az éjt nappallá tévő munkaholisták hosszú távú sikerét. A glükóz az akaraterő kulcsa, jobban mondva benzinje, alacsony glükózszint mellett nagyon nehéz bármilyen célt elérni. Nem csoda, hogy a maratonfutók betáraznak glükózforrásokkal, és a feltöltőpontoknál sem csupán vizet, de banánt, kólát és energiaitalt is osztogatnak már a 10. kilométer környékén, messze a 42,1-es távtól.
A Snickers reklámban is fején találták a szöget: a kimerült focista, amíg nem kapja meg cukoradagját, hisztis dívává, nevezetesen Joan Collinsszá változik. A fogyókúrázóknak ez persze kellemetlen hír, a könyvben pedig külön fejezetet szánnak a testsúllyal kapcsolatos akaraterő-problémáknak, ami a 22-es csapdája: „annak érdekében, hogy ellenálljanak az evésnek, a fogyókúrázóknak akaraterőre van szükségük”. De „ahhoz, hogy legyen akaraterejük, a fogyókúrázóknak enniük kell”. Ha pedig enni kell, akkor jön a következő csapda. Egy diétázó, ha megszegi az előírt tervet, akkor fellép a Most már mindegy-effektus, és korlátok nélkül elkezd falni. Oprah Winfrey jojózása a legjobb példa erre, aki még a világ leggazdagabb médiaszemélyiségeként sem tudja kontrollálni testsúlyát, pedig számos dietetikus gazdagodott meg abból, hogy őt – legalábbis egy időre – lefogyasztotta.
És akkor mi a megoldás? Az ellentétet a könyvben nem tudják feloldani, azt tanácsolják: inkább ne fogyókúrázzunk, vagy legalábbis a drasztikus fogyásról és a betarthatatlan tervekről mondjunk le.
 
Rend a lelke
 
Ha tudatában vagyunk elménk gyengeségeinek, és annak, hogy mi fárasztja ki a testünket és lelkünket, már előrébb vagyunk. A következő lépés, hogy rendezzük gondolatainkat, és reális célokat, konkrét lépéseket tűzzünk ki magunk elé, majd bátran kérjünk segítséget a megvalósításhoz.
Ha pedig végképp elgyengülünk, egyszerűen vegyünk magunkhoz némi glükózt (fogyókúrázók lehetőleg ne csoki formájában), és nyerjünk új erőt az akaratunknak.

Forrás: hvg.hu
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK