Számos tényező késztetheti hasűri szerveink simaizmait összehúzódásra, melynek jól ismert tünete és jele maga a hasgörcs. Az idegeskedés és stressz is gyakran okoz görcsöket a vékony- és vastagbél izomzatában, ezen felül azonban más betegségek, jelenségek is állhatnak panaszaink mögött.
Hasgörcs táplálkozástól
Egy emészthetetlen vagy nehezen emészthető étel ugyanúgy hastáji görcsökkel halad végig tápcsatornánkon, mint a bakteriális fertőzések. A gyomorrontás kellemetlen vezértünete is maga a tompa vagy görcsös fájdalom a gyomorban, de a hányással, hasmenéssel kísért bélhurut is jelentkezhet görcsök kíséretében.
A túlzott fűszerezés és rostbevitel, a nagyon savas vagy zsíros ételek fogyasztása gyakorta okoz kellemetlen görcsöt, mely órákig, sőt napokig is eltarthat. Ha azért jelentkezik gyulladás vagy irritáció, mert túl sokat ettünk, akkor a panaszok jellemzően hamar múlnak, elegendő csupán kímélő diétába kezdeni.
A szélgörcsökről is érdemes néhány szót ejteni, mely jobbára a túlzott levegőnyelés miatt jelentkezik (evés, ivás, beszéd során) vagy olyankor, ha fokozott a gázképződés a vastagbélben. Míg az első eset pusztán odafigyeléssel (például nyugodt étkezésekkel) nagyrészt kiküszöbölhető, utóbbi a tudatos ételválasztással(a fentebb is említett ételek, élelmiszerek kerülésével) befolyásolható eredményesen, illetve segíthetnek bizonyos gyógyszerek is.
IBS
Az irritábilis bélszindróma (IBS) az egyik leggyakoribb nem szervi eredetű bélbetegség, melytől a felnőttek 20 százaléka szenved. Az IBS felismerését nagyban nehezíti, hogy tünetei hasonlatosak egy-egy gyomorrontáséhoz vagy a menstruációs görcsökhöz. Jellemzően fájdalmas hasi görcsök, puffadás, hasmenés vagy éppen székrekedés kíséri - fizikai okai azonban nincsenek.
Fontos tudni, hogy a kór inkább a szorongásra, rágódásra, depresszióra hajlamos embereknél jelentkezik, ezért a kezelés is úgy kezdődik, hogy először az életmódváltásra kell törekedni.
Menstruációs fájdalom
A menstruációs fájdalmak és görcsök természetes jelenségnek számítanak, hiszen a hormonok a méh izomzatát összehúzzák, ennek következtében pedig az emésztőszervek is begörcsölhetnek. A havi vérzést ezért gyakran kíséri puffadás, görcs, székrekedés vagy hasmenés.
A menstruációt kísérő görcsök mögött egyéb tényezők is állhatnak: ilyen a szűk méhszáj, a méh rendellenes helyzete, de akár a mozgásszegény életmód is. A görcsöknek "kedvez" a negatív pszichés háttér: a menstruációtól való félelem, szorongás a vérzéssel kapcsolatban, esetleg a gyermekáldástól való félelem ugyancsak a tünetek erősödését okozhatja. Az idő múlásával, illetve fogamzásgátló szedésével vagy szülés után a fájdalmak, görcsök rendszerint eltűnnek.
Epegörcs, epekő
Az epegörcs jellemzően akkor alakul ki, ha az epehólyag kijáratába kő ékelődik, ha bejut az epevezetékbe, vagy ott keletkezik. Hirtelen jelentkező fájdalom, néhány percen belül csúcsra "jár", intenzitása aztán változhat, és akár órákon át is eltarthat. Az epegörcsöt gyakran kíséri hányinger.