Magas vérnyomás: súlyos következmények
A tartósan fennálló hipertónia az érrendszerben elváltozásokat idéz elő, és testszerte súlyos megbetegedéseket okozhat. Legsúlyosabb következményei az agyi katasztrófák, vagyis az agyvérzés, agyérgörcs, agyi érelzáródás, illetve a szívinfarktus, a szívroham, a veseelégtelenség. Az erek károsodása különösen érinti a szemfenék finom ereit is, látásromlást, akár vakságot is okozhat.
A szemfenék titkai
A szemészeti vizsgálat nemcsak a szemmel kapcsolatban nyújt információkat, hanem általában az érrendszer állapotára, a hipertónia előrehaladt voltára, lehetséges következményeire nézve is fontos diagnosztikai elem. A vizsgálatot szemtükrözéssel végzik. A beteg pupilláját szemcseppekkel kitágítják, majd egy speciális lencse segítségével bevilágítanak a szem belsejébe. A szemfenéki vizsgálattal a magas vérnyomás és az érelmeszesedés tünetei, e betegségek egyes stádiumai, jó vagy rosszindulatú voltuk, a kezelés hatása vagy eredménytelensége pontosan nyomon követhető.
Kezdetben a magas vérnyomás még nem okoz keringési zavarokat, legfeljebb feszesebbek, vékonyabbak lesznek az erek. Ha azonban a hipertónia állandósul, idővel az érfalak merevebbek, vastagabbak, meszesebbek lesznek, az erek reflex csíkja a szemfenéken szélesebb lesz, majd láthatóvá válik, ahogy a merev, feszes artéria összenyomja az alatta futó vénát (Gunn-tünet). Később a szemfenék vizsgálatakor az orvos az erek kanyargósabb, egyenetlen voltára figyelhet fel, ahogy a szűkületek-tágulatok "olvasószerűen" követik egymást. Az artériák fokozódó betegségének és merevségének jele, amikor az erek tükörrel vizsgálva rézdróthoz, ezüstdróthoz hasonlítanak, és a vénákat nemcsak összenyomják, hanem az irányukból is eltérítik. A szem ideghártyájának vérellátása, "táplálkozása" romlik, ennek jeleként sárgás gócok, vattaszerű foltok keletkeznek a szemfenéken, még később pedig az erek mentén kisebb-nagyobb vérzések keletkeznek, végül a papilla és az egész retina ödémássá válik. Ezek a tünetek már a súlyos szövődménnyel járó hipertóniás retinopátia jelei. E jelenségek nem szükségképpen járnak együtt más szervek ereinek, például az agyi és a vese erek egyidejű, hasonló elváltozásaival, de a szakorvosok úgy tartják, hogy az esetek többségében már nemcsak a retina, hanem a többi, létfontosságú szervek ereinek állapotára is lehet belőlük következtetni.