Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Tetvesség: nem szégyen, de muszáj kezelni!
2013. február 21. 09:57

fejtetű, haj, ruhatetű, tetvesség

Tetvesség: nem szégyen, de muszáj kezelni!
Hívatlan vendégek. "A tetves mindenit" - mondjuk nem kevés bosszankodással, ha elönt minket a méreg, s közben nem is gondolunk arra, hogy olyan problémát emlegetünk, amely gyereket nevelő családokban bármikor megjelenhet. Megszabadulni tőle pedig nem kis feladat. Tetűt, pontosabban szólva fejtetűt (mielőtt összetévesztenénk közvetlen rokonával, a ruhatetűvel) bármikor észrevétlenül beszerezhetünk, megszabadulni tőle pedig nehezebb lehet, mint átkelni a sivatagon víz nélkül.
Tetvesség: nem szégyen, de muszáj kezelni!
Ez a parazita már több mint 1,7 millió éve élősködik rajtunk, s szívja fejbőrünk vérét, akár egy vámpír. Leginkább óvodában, iskolában találkozhatunk tetves gyerekekkel és persze szülőkkel is, hiszen a tetű nem válogat. Ha bekerül egy családba, szépen végigmegy mindenkin, felnőtt, gyerek egyaránt elkaphatja. A tetű - a rühvel ellentétben - kifejezetten a szép hajzatba eszi be magát, és tízből egy gyerek biztosan összeszedi valamikor az intézményi pályafutása során. Ha büszke nem is lesz az ember a sok ezer apró rovarra és a lárváira, legalább fogadjuk el azt a tényt, hogy a legjobb családoknál is előfordult már ez a kis baleset. Titkolózás helyett pedig hívjuk a védőnőt, az osztályfőnököt és az osztálytársak anyukáit. Mert biztosak lehetünk abban, hogy nem vagyunk egyedül - és minél hamarabb felveszi ellene a közösség a harcot, annál hamarabb ki lehet irtani.
 
Gyors terjedés
 
A tetű felfedezése nem is olyan egyszerű. A szürkéskék, 1-4 milliméteres ízeltlábú ugyanis hetekig eléldegélhet a hajban és a fejbőrön anélkül, hogy viszketést okozna, ráadásul a felületes szemlélő akár a korpával is könnyedén összetévesztheti a petéket. Bár vérszívó, mindenféle hiedelem ellenére nem terjeszt semmiféle betegséget - de csöppet sem kellemes lakótárs. Leginkább azért, mert rettentő szapora: naponta öt-tíz gyöngyházfényű, hosszúkás alakú petét, úgynevezett serkét tesz a fejbőrre, amelyek kicsivel több mint egy hét múlva kikelnek, és hét-tíz nap múlva felnőttként szaporodnak tovább, immáron ők is naponta. Vagyis mire észrevesszük a hívatlan vendégeket, már rengeteg fejtetű lesz a hajban, különböző fejlődési stádiumban. Az első sokk után el kell kezdeni az irtást, méghozzá alaposan. Ez sokszor hónapokig tartó tortúra lehet, gyerekeknél ráadásul olyan érzés is hatalmába keríthet, mintha szélmalomharcot vívnánk.

7 kipróbált tipp a tetvek ellen

Ha valaki fejtetűt visz haza, akkor is érdemes kezelni a többi családtag haját, ha ők még "mentesek". Bár a legtöbb szakértő szerint megelőzésként nem hatásos egyik szer sem, érdemes használni valamit, legalább a lelkünk megnyugtatására.

A kezelés úgy kezdődik, hogy a szokásos módon megmossuk a hajat. Ezután a választott szerrel bekenjük a hajat, valamint a fejbőrt is gondosan bedörzsöljük. Van olyan tetűirtó hajszesz, ami akkor a leghatásosabb, ha a hajat a kezelést követően éjjelre folpackkal is betekerjük.

A tetűirtó hatása szakértők szerint a következő hajmosásig kitart, de a hajat naponta kell ellenőrizni, nincs-e benne élősködő.

Nem elég lekenni a hajat, komoly kézimunka is szükséges a teljes tisztuláshoz. Az irtás hatására a serkék is elpusztulnak, azokat azonban egyenként kézzel kell lehúzni a hajról (cementszerű anyaggal tapadnak a hajszálakra), vagy nagyon sűrű fésűvel, amit az eredményesség érdekében ecetbe is márthatunk. Úgy állapíthatjuk meg, hogy a serke elpusztult-e már, hogy a körmünkkel szétnyomjuk, s ha pattan, akkor még élt. Nos, igen, nem egy gusztusos tevékenység.

Hogy minél hatékonyabbak legyünk, fertőtlenítsük alaposan az egész lakást, még akkor is, ha a témával kapcsolatban megoszlanak a vélemények. Sokan ugyanis azt állítják, hogy a fejtetű csak a hajban képes életben maradni (ott tud megkapaszkodni és vért szívni), tehát párnán, szőnyegen, bútorokon legfeljebb egy-két órát bír ki.

Létezik már tetűirtó szalon is, ahol forró levegő segítségével űzik el a kellemetlen vendégeket. A fejtetvek ugyanis nagyon érzékenyen függenek a környezetük páratartalmától, és a petéikkel együtt halálra száríthatók, ha nagyon nagy mennyiségű meleg levegőt fújnak a hajba. Erre speciális, számítógép-vezérelte készülékre van szükség.

Szakemberek azt javasolják, hogy felváltva használjuk a különböző készítményeket, ugyanis a tetvek ellenállóvá válhatnak a hosszú ideig használt mérgekkel szemben.

Forrás: hazipatika.com
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK