Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol
Video-doktor

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Vesedialízis otthon? Néha horror, de így lehet!
2014. augusztus 12. 23:00

vese, veseelégtelenség, vesedialízis

Vesedialízis otthon? Néha horror, de így lehet!
Hazánkban évente közel ezer ember válik veseelégtelenné, ám a művesekezelések segítségével a betegek élete megmenthető, meghosszabbítható.
Vesedialízis otthon? Néha horror, de így lehet!

A dialízis ma már nem számít "különleges" eljárásnak, beépült az egészségügy gyakorlatába, sőt úgy tűnik, egyre nagyobb hangsúlyt kap az otthon is elvégezhető művesekezelés. Egyrészt, mert a beteg számára kényelmesebb, ha a saját otthonában, esetleg hosszú utazások, várakozás nélkül kerülhet sor a dialízisre, másrészt az egészségügy számára is kisebb költségeket eredményez a lehetőség. Egyelőre azonban nem terjedt el széles körben a megoldás, pedig a betegek részéről indokolt az igény.

Forrás: Thinkstock
Egy néhány éve az Archives of Internal Medicine című szakfolyóiratban közzétett tanulmány szerint a vesepótló kezelésre szoruló betegeknek az életvitelükhöz jobban alkalmazkodó otthoni dialízist kellene felajánlani a sokszor bonyodalmakkal és pluszköltségekkel járó kórházi kezelés helyett. Rajnish Mehrotra és munkatársai 620 020 hemodialízisen és 64 406 peritoneális dialízisen lévő beteg 1996 és 2004 között gyűjtött adatait tekintették át. A veseelégtelenségben szenvedő páciensek egészségét öt éven át követték fiyelemmel. Az utolsó periódusban, 2002 és 2004 között kezelt páciensek túlélésében nem találtak különbséget aszerint, hogy melyik típusú dialízist kapták.

Egy kínai férfi, Hu Songwen például már 13 éve egy saját maga által összebarkácsolt, „házi” dialízis géppel végzi el a szükséges szűrést, és tartja életben magát. A vesebeteg férfi nem tudta megfizetni a magas dialízisköltségeket, elege volt a túlzsúfolt kórházakból, ráadásul a legközelebbi kórház is túl messze volt neki, ezért döntött a házi megoldás mellett. A valamikor meteorológusnak tanuló férfinál 1993-ban diagnosztizáltak veseelégtelenséget, és hatnaponta kellett volna utaznia a kezelés miatt. Ennek hatására készítette el saját dializáló készülékét, melynek elve megegyezik a kórházban használt modern eszközökével. Bár a házi gyártású szerkezet látványa sokkoló, lassan másfél évtizede tartja életben az ezermestert.

 

Mi a vese szerepe?

A test belső kémiai összetétele, annak egészséges egyensúlyának fenntartása javarészt a vesék működésén múlik. Valójában az életben maradás feltétele a veseműködés:

- szűri a káros anyagcseretermékeket a szervezetből
- szabályozza a csontképzést és a vörösvérsejtek termelését
- szabályozza a vérnyomást
- fenntartja a szervezet folyadék- és elektrolit-egyensúlyát

A vese hasonló módon szűri és távolítja el a salakanyagokat a szervezetből, mint egy szita, vagy ahogy az olajszűrők működnek az autókban. A vér a veseartérián át áramlik a vesébe, a vese megszűri azt, majd a salakanyagokat a vizeletbe választja ki, így szabadul meg a káros anyagoktól.
A vese kis működési egységekből (nefronokból) áll, és körülbelül egymillió nefron található egy-egy vesében. A nefron egy pici érgomolyagból és a hozzá kapcsolódó elvezető csőrendszerből áll: maga a szűrés az érgomolyagon belül zajlik le és a szűrlet csővezetéken át jut át a húgyvezetékbe. A szervezet teljes vérmennyisége körülbelül két perc alatt áramlik keresztül a vesén, így folyamatosan, állandóan tisztul.

A művesekezelés, a dialízis lényege is ez: a szervezet salakanyagoktól való megtisztítása.

A dialízisnek három formája van

1. Hemodialízis

Művese-készülékkel történik. Elve, hogy a beteg vérkeringését a művesekészülékhez csatlakoztatják, így tisztítják meg a vért a salak- és méreganyagoktól. Krónikus dialíziskezelés esetén érsebészeti beavatkozásra kerülhet sor, egy úgynevezett arteriovenosus shunt alakítanak ki, ezzel tudják biztosítani a szükséges mennyiségű vér áramlását. A szűrést ultrafiltrációs membrán segítségével végzik, de többféle membrán is létezik, mindig a membrán pórusnagysága határozza meg a szűrés mértékét. Hemodialízisre hetente három alkalommal kerül sor. Egy egy alkalom 4-5 órát vesz igénybe.

Forrás: Thinkstock

Peritoneális dialízis

Ebben az esetben a membrán szerepét a beteg hashártyája tölti be. Alkalmanként egy magasra emelt tartályból a hasüregbe két liter dializáló folyadékot juttatnak be egy, a hasfal külső feléhez rögzített speciális katéter segítségével. Egy óra alatt a vérből a káros anyagok a dilizáló folyadékba jutnak, majd a tartályt mélyebbre helyezik, mint a beteg, így a gravitáció hatására a méreganyagokat „hordó” folyadék visszaáramlik a tartályba. Ez a folyamat új tartállyal újra ismétlődik. Peritoneális dialízis akár otthoni betegápolás során is megtörténhet.

Hemofiltráció

Alkalmazási területe szűk, akkor kerül rá sor, ha nagyon rövid idő alatt kell oldott, szűrhető méreganyagokat eltávolítani a vérből. Ennél a típusnál nem merül fel a házi megoldás lehetősége.

Forrás: life.hu
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!


Flattr this

További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK